Maďaři ztrestali premiéra, žádá o důvěru

lem, ČTK, Reuters
2. 10. 2006 15:44
Budapešť - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány zareagoval na porážku v komunálních volbách - požádá parlament o vyslovení důvěry.
Šéf hlavní opoziční strany Viktor Orbán vyzval Gyurcsánye k demisi, ten to odmítl.
Šéf hlavní opoziční strany Viktor Orbán vyzval Gyurcsánye k demisi, ten to odmítl. | Foto: Reuters

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány tento pátek požádá parlament o vyslovení důvěry svému kabinetu poté, co jeho socialisté
zaznamenali tvrdou porážku v místních volbách. Opozice v čele se stranou Fidesz naopak získala většinu v osmnácti z devatenácti župních shromáždění.

"Slyším kritické hlasy a chápu, jakou má vláda odpovědnost," řekl Gyurcsány o svém kroku, který podnikne jako první premiér po pádu komunismu v roce 1989.

Předseda nejsilnější opoziční strany Fidesz Viktor Orbán označil tento krok za laciný trik. Vyzval současně vládní socialisty, aby do čtvrtka do třinácti hodin iniciovali demisi šéfa kabinetu, jinak svolají na páteční dopoledne před budovu parlamentu demonstraci.

Fidesz bude zřejmě vládnout také v šestnácti velkých městech, zatímco vládní koalice pouze v sedmi. Jedinou baštou liberálně - levicové koalice Ference Gyurcsánye se stala Budapešť. Funkci starosty zde obhájil Gábor Demszky z vládního Svazu svobodných demokratů.

Protesty? Možná přijdou

Podle analytiků setrvání hlavního města v rukou vládní koalice pomůže Gyurcsánymu překonat protestní hnutí, které vypuklo před dvěma týdny poté, co vyšlo najevo, že před dubnovými parlamentními volbami lhal o stavu ekonomiky. 

Levicově -liberální koalice premiéra Ference Gyurcsánye uspěla pouze v Budapešti.
Levicově -liberální koalice premiéra Ference Gyurcsánye uspěla pouze v Budapešti. | Foto: Reuters

Maďaři dali přesto jasně najevo, že chtějí změnu na postu premiéra a myslí si to i opoziční šéf Viktor Orbán.

"Maďarští občané dnes rozhodli o změně na postu premiéra," prohlásil a premiéra Gyurcsánye vyzval ihned po ohlášení průběžných výsledků k demisi. Ten to však kategoricky odmítá.

Do politické situace v zemi se proto rozhodl promluvit také prezident László Sólyom, který žádá parlament o hlasování o důvěře. 

Premiér podle prezidenta použil nepřijatelné prostředky k tomu, aby zvítězil v dubnových parlamentních volbách, a odmítá to připustit. "To podkopává důvěru v demokracii," řekl konzervativní šéf státu. 

Tlak na premiéra zesílí

Pravicová opozice naléhala na prezidenta, aby Gyurcsánye odvolal již poté, co byly 17. září zveřejněny premiérovy výroky o lhaní.

Sólyom tehdy prohlásil, že to není v jeho kompetenci, a přenesl záležitost na parlament.  

Vládní koalice, která má v parlamentu solidní většinu, však kategoricky prezidentův požadavek odmítla a prohlásila, že Ferenc Gyurcsány má její naprostou důvěru.

"Věřím, že tlak na premiéra nyní zesílí. Po prezidentově řeči se možná budou opakovat protesty v centrech měst," míní nyní Krisztian Szabados ze think-tanku Political Capital.

Policisté se v Budapešti řadí do formace a chystají se rozehnat protestující dav.
Policisté se v Budapešti řadí do formace a chystají se rozehnat protestující dav. | Foto: Reuters

Opozice se již před konáním voleb netajila tím, že je považuje za referendum o důvěře premiérovi.  A dočkala se vítězství. Po sečtení 60 procent hlasů získala podporu 53,48 procenta voličů. Vládní koalice nasbírala jen 36,19 procenta hlasů.

Po skončení voleb, jichž se podle předběžných výsledků zúčastnilo 46 procent registrovaných voličů, se před budovou parlamentu začali shromažďovat lidé.

Televizní projev prezidenta uvítali houkáním klaxonů a chystají se k dalším demonstracím proti socialistické vládě, které byly před volbami zastaveny.

 

Právě se děje

Další zprávy