Maďaři zavřeli hranice, přesto nakažených přibývá. Zvládáme to, tvrdí Orbán

Martin Novák Martin Novák
21. 9. 2020 16:40
Neziderské jezero je rozdělené mezi Rakousko a Maďarsko, ale zahraniční turisté se nyní procházejí pouze po rakouském břehu. Pokud nemají výjimku, nedostanou se ani do Budapešti nebo k Balatonu.
Maďarská kontrola na hranici s Rakouskem.
Maďarská kontrola na hranici s Rakouskem. | Foto: Reuters

Maďarská vláda totiž jako jediná z Evropské unie zavřela hranice pro občany jiných států.

Počet pozitivně testovaných se tu zatím drží kolem osmi stovek denně, i když premiér Viktor Orbán varoval, že ještě stoupne přes tisíc. To se splnilo už v neděli, kdy bylo pozitivně testovaných 1070.

"Podle některých odborníků uzavření hranic příliš nepomáhá a klíčová jsou spíše domácí opatření. Nicméně Orbán se ve svých projevech neustále vrací k tomu, že virus byl do Maďarska znovu zavlečený z ciziny a uzavření hranic je nutné," uvedl pro Aktuálně.cz novinář a spolupracovník Slovenského rozhlasu Gregor Martin Papucsek, který žije v Budapešti.

"Ten počet sedmi až osmi stovek pozitivně testovaných denně se drží už docela dlouho a samozřejmě je to oproti České republice velký rozdíl. Zatím platí uzavření hranic do 1. října, ale určitě to vláda prodlouží. Vrchol této vlny epidemie očekává až v prosinci a lednu," dodal.

Kromě zavření hranic musí v Maďarsku všechny restaurace a bary zavírat nejpozději v jedenáct hodin večer. Roušky jsou povinné v obchodech, kinech a divadlech.

Podle Orbána ale vláda nepočítá s tak tvrdými opatřeními jako na jaře, kdy se v Maďarsku stejně jako v jiných zemích zavřelo téměř vše s výjimkou potravin a lékáren. "Náš zdravotní systém jsme připravili. Máme nutné vybavení, dost lůžek i ventilátorů a zdravotníci možnou horší situaci zvládnou," prohlásil premiér minulou středu.

Cena za provedení jednoho testu na covid-19 je v Maďarsku 19 500 forintů, v přepočtu necelých 1500 korun.

Přísné hlídky na hranicích

Evropská komise Maďarsko kritizuje za uzavření hranic, vláda na to ale nedbá. Podle Papucseka jsou kontroly přísné. "Hlídá tam pohraniční policie. Maďaři a lidé s trvalým pobytem jsou posíláni do dvoutýdenní karantény a cizinec, který nemá mimořádné povolení a výjimku, se musí otočit zpět," říká Papucsek.

Paradoxní je, že i v současné situaci Orbán a slovenský premiér Igor Matovič minulý čtvrtek slavnostně otevřeli v Komárně nový silniční most přes Dunaj.

I přes zavření maďarských hranic ale například Německo zařadilo Budapešť mezi rizikové oblasti, stejně jako Prahu. Lidé, kteří přijíždějí z Budapešti na německé území, musí mít negativní test na koronavirus nebo se uchýlit do karantény.

Virus nesmí Maďarsko zruinovat

Maďarská ekonomika v důsledku protikoronavirových opatření klesla ve druhém čtvrtletí o 13,6 procenta a 200 tisíc lidí ztratilo zaměstnání. Krize zasáhla automobilový sektor, který je v zemi rozsáhlý: v prvních sedmi měsících letošního roku poklesla produkce automobilů v Maďarsku ve srovnání s předcházejícím rokem o 24 procent.

Tvrdý úder dostal i turistický sektor. Orbán minulý týden varoval, že i příští rok bude z hlediska příjmů z turistiky kritický. "Nemůžeme dopustit, aby virus naši zemi znovu zruinoval," uvedl Orbán v projevu, ve kterém takzvanou celostátní karanténu vyloučil.

Od začátku pandemie se v Maďarsku nakazilo koronavirem skoro 18 tisíc lidí, 683 jich zemřelo. V České republice se nakazilo přes 48 tisíc osob a 502 nemoci covid-19 podlehlo.

Balík: Pacienti v těžkém stavu jsou až extrémně obézní

Máme to pod kontrolou, k italskému scénáři u nás nedojde. Chřipka dokáže být destruktivnější než koronavirus, říká vedoucí lékař KARIM ve VFN Praha. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy