Maďarsko hlásí největší volební účast od roku 2002. Viktor Orbán bojuje o většinu v parlamentu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2018 17:46
Orbánův Fidesz si podle průzkumů připíše třetí vítězství v maďarských parlamentních volbách v řadě. Podle současného premiéra má dát Maďarsko najevo, že je proti migraci, podobně jako to učinily Česko, Bavorsko, Itálie či Rakousko.
Viktor Orbán a jeho žena Aniko Lévaiová.
Viktor Orbán a jeho žena Aniko Lévaiová. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko vybírá nové složení parlamentu, za favorita průzkumy označují stávajícího premiéra Viktora Orbána. Ministerský předseda už hlasoval ve škole nedaleko svého domova v Budapešti.

O volby je zatím velký zájem. V 15:00 SELČ, tedy čtyři hodiny před uzavřením volebních místností, dosáhla účast 53,6 procent. To je nejvíce od roku 2002. Vyplývá to z údajů ústřední volební komise.

Maďaři volí nový parlament.
Maďaři volí nový parlament. | Foto: Reuters

O zájmu o hlasování svědčí i zpravodajství agentury Reuters. Její korespondenti ohlásili, že se před některými volebními místnosti v Maďarsku vytvořily dlouhé fronty. Velký zájem hlasovat mají i Maďaři v zahraničí. V Londýně před ambasádou fronta měla několik stovek metrů, někteří lidé, které neodradil ani déšť, zde museli čekat i více než dvě hodiny.

Největší šance na vítězství má strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána, která vyhrála i volby v roce 2010 a 2014.

Při volbách před čtyřmi lety v brzkém odpoledni odvolilo 34,4 procenta lidí. Někteří analytici tvrdí, že pokud by nynější účast přesáhla 70 procent, znamenalo by to, že se opozici podařilo zmobilizovat voliče, a Fidesz by tak mohl přijít o parlamentní většinu, napsala agentura Reuters.

Podle Orbána jde o budoucnost země. Poté, co ve škole nedaleko svého domova v Budapešti odevzdal hlas, slíbil, že bude bojovat za svou zemi, napsala agentura Reuters.

"Jediná bezpečná volba"

Orbánův Fidesz si podle průzkumů připíše třetí vítězství v parlamentních volbách v řadě, otázkou však je, zda si strana spolu s křesťanskými demokraty v parlamentu udrží ústavní většinu.

"Poté, co dalo jasně najevo, že je proti migraci Bavorsko, Itálie, Česko a Rakousko, je nyní řada na Maďarsku," řekl Orbán portálu Origo v neděli zveřejněném rozhovoru. V předvolební kampani se stavěl do role zachránce maďarské křesťanské kultury před muslimskou migrací do Evropy. Podle svých kritiků tak v Maďarsku rozdmýchává xenofobii.

Orbán novinářům u volební místnosti řekl, že hlasoval pro svůj Fidesz, protože to je "jediná bezpečná volba", a že během dne hodlá mobilizovat voliče.

"Oslavujeme demokracii a vypadá to že půjde o krásnou oslavu, protože se jí účastní mnoho z nás," citovala agentura AP kandidáta na premiéra maďarských socialistů Gergelyho Karácsonyiho. Karácsony také řekl, že prezident János Áder "opomněl velmi důležitý úkol", když před volbami nevyzval Maďary, aby šli hlasovat.

"Je jisté, že z nízké účasti by profitoval jedině Fidesz," řekl analytik Gábor Györi z institutu Policy Solutions. "Opoziční politici mají pravdu, když se radují z vysoké volební účasti, ale to neznamená, že je rozhodnuto," poznamenal zároveň.

Orbán ovládl soudy, média i byznys

Orbán po výhrách v letech 2010 a 2014 využil převahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví, média a do klíčových pozic ve státní správě i byznysu dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodní organizace.

Podle průzkumu agentury Závecz zveřejněného v pátek Fidesz podporovalo 46 procent rozhodnutých voličů, druhý se umístil krajně pravicový Jobbik s 19 procenty a socialisté byli třetí se 14 procenty. Nicméně předvolební sondáže se mohou ukázat jak nepříliš vypovídající, protože třetina voličů byla nerozhodnutá a mnoho dalších lidí své skutečné preference tají.

Šéf Jobbiku Gábor Vona.
Šéf Jobbiku Gábor Vona. | Foto: Reuters

Opozice naopak živí naděje, že ji podpoří voliči, které Orbán unavil svými neustálými výpady proti domnělým nepřátelům maďarského národa i tím, že údajně toleruje rozbujelou korupci ve svém okolí.

Orbán maďarskou opozici obviňuje z toho, že ve spolupráci s OSN, Evropskou unií a americkým filantropem maďarského původu Georgem Sorosem plánuje udělat z Maďarska "zemi imigrantů" a ohrozit tak jeho bezpečnost a křesťanskou identitu.

Opozice taková tvrzení odmítá. Gábor Vona, šéf krajně pravicové strany Jobbik, která však v poslední době svoji rétoriku zmírnila, uvedl, že nejde o migranty přicházející do Maďarska, ale o vysoký počet Maďarů odcházejících do západní Evropy s vidinou vyšších výdělků a lepší perspektivy. "Dnešek rozhodne, zda Maďarsko bude emigrantskou zemí, nebo ne - a já si nepřeji, aby Maďarsko bylo emigrantskou zemí," prohlásil. Jeho strana má podle průzkumů šanci skončit druhá.

Hlasování začalo v 06:00 SELČ a volební místnosti budou otevřené do 19:00 SELČ. Asi 8,3 milionu oprávněných voličů rozhoduje o obsazení 199 poslaneckých křesel. Předběžné výsledky se čekají v neděli později večer.

Video: Orbán vymývá Maďarům mozky, veřejnoprávní televize je jeho hlásnou troubou, říká Jeszensky

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy