Odboráři v Maďarsku svolali další demonstraci proti vládě. Orbán jednání stále odmítá

ČTK ČTK
19. 1. 2019 20:31
Na desítkách míst po celém Maďarsku, včetně Budapešti, se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády proti vládě premiéra Viktora Orbána, které trvají již více než čtyřicet dní.
Protesty v Maďarsku.
Protesty v Maďarsku. | Foto: Reuters

Protesty, jež organizovaly odbory, ale připojily se k nim i opoziční strany a některé občanské organizace, byly slabší než dříve. Vláda zatím podle médií není ochotna s odbory jednat o jejich požadavcích.

Odborový svaz již minulý týden předložil Orbánovu kabinetu požadavky, mezi nimiž bylo i zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance.

Odboráři chtěli s vládou do pěti dnů začít jednat a hrozily celostátní stávkou. Přestože jim ministr financí Mihály Varga odepsal, že nepovažuje jednání nad rámec běžných formátů za nutná, odbory stávku nakonec nevyhlásily. Na dnes zato slíbily velké demonstrace.

Jak se však podle médií ukázalo, dnešek potvrdil slábnoucí tendenci protestů. V Budapešti se během odpoledne shromáždilo pouze kolem dvou tisíc lidí, zatímco před vánočními svátky jich do ulic metropole vyšlo až patnáct tisíc.

První ze sobotních protestů začal částečnou silniční blokádou v šestitisícovém městečku Kaba na východě země, během dopoledne se pak přidávala další menší města. Okolo poledne se začali scházet lidé také v Budapešti, kde bylo naplánováno celkem osm demonstrací a pochodů, ale valné účasti nedosáhly. Protesty kulminovaly ve tři hodiny odpoledne na náměstí Ádáma Clarka u slavného Řetězového mostu.

Podle odborů se dnešní protesty měly konat přibližně ve třicítce měst, opoziční portál Mérce.hu dokonce tvrdil, že se zapojí až šedesát obcí. Zda se tak skutečně stalo, není jasné. Přidat se měli i maďarští občané v zahraničí, ve Vídni, Londýně a Berlíně, ale například i ve velšském Swansea.

Proč lidé protestují?

Vedle nesouhlasu s novelou zákoníku práce, která roznítila ve společnosti silnou nespokojenost už před schválením parlamentem v polovině prosince, demonstranti protestují i proti Orbánově autoritářskému vládnutí. Jejich požadavky zahrnují rovněž nezávislou justici a svobodná média.

Podle průzkumu institutu Publicus mají protesty podporu 51 procent maďarských občanů, pouze 17 procent je ale ochotno jít demonstrovat. Provládní média naopak akcentují průzkum agentury Századvég, podle které 60 procent Maďarů odmítá celonárodní stávku.

Ostraha vyvedla maďarského opozičního poslance z budovy televize násilím | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy