Madagaskar zachvátily nepokoje, protestují tisíce lidí

Zdeněk Mihalco
28. 1. 2009 18:00
Během násilností v tomto týdnu už zahynulo několik desítek lidí
Během nepokojů demonstranti poničili a vyrabovali také budovu státního rozhlasu a televize. Pondělí, 26. ledna
Během nepokojů demonstranti poničili a vyrabovali také budovu státního rozhlasu a televize. Pondělí, 26. ledna | Foto: Reuters

Antananarivo - Až několik desítek tisíc lidí vyšlo ve středu do ulic madagaskarské metropole Antananariva protestovat proti vládě tamního prezidenta.

Demonstrace se uskutečnila dva dny poté, co jiný protivládní protest přerostl v násilnosti. Dosud během nepokojů zemřelo podle různých zdrojů 30 až 60 lidí - v jednom z vyrabovaných a vypálených obchodů bylo nalezeno 37 ohořelých těl. Poničeny byly například budovy státem ovládaných médií.

Podle zdrojů citovaných tiskovou agenturou Reuters se ve středu v metropoli Madagaskaru, ostrovního státu na jihovýchodě Afriky, sešlo nejméně 40 tisíc lidí. Podle agentury AP bylo demonstrantů nejméně 10 tisíc.

O Madagaskaru
Autor fotografie: Aktuálně.cz

O Madagaskaru

  • Velká část obyvatel čtvrtého největšího ostrova světa a bývalé francouzské kolonie se živí zemědělstvím a rybolovem - ze země se například vyváží vanilka a káva. 
  • Na území ostrova více než sedmkrát rozlehlejším než Česko žije asi 20 milionů obyvatel.
  • Díky rozmanité přírodě - pohořím, plážím a řadě unikátních druhů zvířat a rostlin - jde o turisticky atraktivní oblast.
  • Asi polovina obyvatelstva vyznává tradiční místní náboženství animistické povahy,  přes 40 procent se hlásí ke křesťanství a 7 procent k islámu.

Podle dostupných zpráv během středeční demonstrace nedošlo k násilnostem.

Podle britské stanice BBC v ulicích hlídkují vojáci, život ve městě se však po dvou dnech nepokojů navrací k normálu - funguje veřejná doprava, obchody jsou otevřené.

Demonstranti přišli protestovat proti politice prezidenta Marca Ravalomanany. Do čela protestujících se postavil starosta hlavního města Andry Rajoelina, který prezidenta obvinil z nastolování diktatury, zpronevěřování veřejných prostředků a vyzval k uzavření škol a masové demonstraci, která by se měla uskutečnit o víkendu.

Prezident Ravalomanana obvinil starostu metropole z vyprovokování násilností a ze snahy svrhnout vládu.

Starosta a jeho přívrženci už o víkendu protestovali proti prosincovému přerušení vysílání rozhlasové a televizní stanice ovládané právě starostou metropole poté, co stanice odvysílala rozhovor s bývalým prezidentem Madagaskaru Didierem Ratsirakou - politickým nepřítelem současného prezidenta a příbuzným starosty Antananariva.

Představitelé Africké unie uvedli, že jsou současnou situací znepokojeni a násilnosti mohou ostrovní stát destabilizovat. Vyzvali vládu a přívržence starosty metropole k dialogu.

Také prezident Ravalomanana vyzval Rajoelina k jednání.

Ten však nejdříve požaduje zatčení lidí odpovědných za smrt dvou demonstrantů, kteří podle opozice byli zastřeleni během demonstrace na počátku týdne.

K nepokojům došlo na Madagaskaru také v prosinci roku 2001, kdy nynější prezident Ravalomanana i jeho předchůdce Ratsiraka oznámili své vítězství v prezidentských volbách. Ve sporu hrála roli i rozdílná etnická příslušnost. Následovalo osm měsíců politické krize doprovázených občasnými násilnostmi. Soud poté podpořil vítězství Ravalomanany. Ratsiraka a několik jeho přívrženců uprchli do Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy