Francouzské úřady obvinily bývalého poradce prezidenta Macrona, který zbil demonstranta

ČTK ČTK
22. 7. 2018 22:37
Macronův bývalý bezpečnostní referent Alexandr Benalla měl protesty jen pozorovat, místo toho si ale nasadil policejní helmu, z davu odvlekl mladou dívku, a dalšího protestujícího zbil. Prezident už ho z funkce odvolal.
Bývalý Macronův poradce Alexander Benalla (vlevo).
Bývalý Macronův poradce Alexander Benalla (vlevo). | Foto: Reuters

Paříž - Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, z několika trestných činů, kterých se údajně dopustil během letošní prvomájové demonstrace.

Oznámila to agentura AFP. Kromě Benally byli z porušení služebních povinností obviněni tři policisté, s jejichž přispěním se na veřejnost dostalo video usvědčující Benallu z bití demonstranta.

Benalla byl přizván k policejním složkám během květnové demonstrace jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do samotného zásahu. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku a přispěl i ke snaze policistů zpacifikovat mladého demonstranta.

Tomu podle záběrů uštědřil několik ran. Kamera zachytila Benallu, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníka prvomájové demonstrace bije.

Vyšetřující soudce v neděli v Paříži obvinil Benallu z násilností, rušení policejního zásahu a neoprávněného nošení odznaků státní moci.

Spolu s ním byl podle AFP obviněn z násilí a nedovoleného ozbrojování i další Macronův bezpečnostní pracovník Vincent Crase, který byl rovněž zachycen na videozáznamu z prvomájových oslav.

Podle agentury Reuters francouzský prezident v důsledku incidentu čelí největšímu politickému skandálu od nástupu do úřadu. Benallovi nejdřív Macron pozastavil výkon funkce, ale podle pátečního oznámení Elysejského paláce se rozhodl ho propustit.

Obvinění policisté podle policie ve středu předali záběry zásahu médiím, o aféře jako první informoval list Le Monde.

Video: Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství. 

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy