Macronovu vizi EU uvítali Juncker, Tusk i Orbán. Podle Babiše je ale mimo realitu

ČTK ČTK
5. 3. 2019 18:51
Špičky Evropské unie a vlády Belgie či Finska vyjádřily podporu vizi Evropy, jak ji předestřel francouzský prezident Emmanuel Macron v textu otištěném v denících ve všech 28 členských zemích Evropské unie. Mluvčí německé vlády zdůraznil, že je důležité, aby proevropské síly představily své myšlenky před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Maďarský premiér označil Macronovu vizi za dobrý start dialogu o budoucnosti Evropy. Podle českého premiéra Andreje Babiše je Macronův návrh mimo realitu.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Macron se ve sloupku Za evropskou obrodu, otištěném mimo jiné českými Hospodářskými novinami, vyslovil pro "evropskou obrodu". Text, který je i v češtině k dispozici také na webových stránkách Elysejského paláce, obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu či klimatické banky a také varuje, že "ještě nikdy nebyla Evropa v takovém ohrožení". V té souvislosti připomněl brexit i uzavírání se do nacionalismu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý uvítal "Macronův důležitý příspěvek do evropské debaty". Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval před nebezpečím nepřátelského vměšování do květnových eurovoleb ze zahraničí a také on vyzval k urychlenému zahájení obrody Evropy. Řekl, že plně podporuje způsob myšlení o Evropě prezentovaný Macronem.

"Sdílím Macronovy ambice. Ale z mého pohledu se příliš málo věnuje ústřednímu významu Evropského parlamentu v evropském reformním procesu," reagoval kandidát lidovců na předsedu Evropské komise Manfred Weber. Podle něj by bylo chybou, kdyby o obrodě EU jednali jen premiéři v kuloárech.

"Německá vláda podporuje angažovanou diskusi o směřování Evropské unie," řekl bez podrobností mluvčí německé vlády. Sociálnědemokratický vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz uvítal Macronovu výzvu k reformě EU. Podle něj by Německo mělo v této snaze stát po francouzském boku.

Za Macronovy vize se postavili předsedové vlád Belgie a Finska. Belgický premiér Charles Michel uvedl, že návrhy podporuje, konkrétně pak evropskou minimální mzdu, investice do ochrany klimatu, zřízení evropské Rady bezpečnosti a obrany i myšlenku vícerychlostní Evropy. Finský premiér Juha Sipilä nabídl podporu výzvám k posílení bezpečnosti, udržitelnému růstu a ambiciózní klimatické politice.

Podle Orbána jde o dobrý začátek dialogu o budoucnosti

Maďarský premiér Viktor Orbán Macronovu výzvu k reformě EU uvítal. "V detailech se samozřejmě naše názory liší, ale důležitější než rozdílné názory je, že tato iniciativa by mohla být dobrým startem na cestě k vážnému a konstruktivnímu dialogu o budoucnosti Evropy," řekl Orbán.

V samotné Francii nepopulární Macron naráží také na skepsi. "Je teď naprosto osamocen se svými plány federální Evropy, evropské obrody, zatímco všechny národy Evropy chtějí získat zpět svou moc, svou národní suverenitu," řekl lídr kandidátky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Za líbivě prezentované, ale "úplně mimo realitu" označil Macronovy návrhy český premiér Babiš. "Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie," řekl Babiš serveru Parlamentní listy. Dodal, že unie se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 37 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy