Manželka Emmanuela Macrona dostala oficiální roli. Půjde o neplacenou reprezentativní funkci

ČTK ČTK
21. 8. 2017 13:53
Brigitte Macronová se ujme oficiální reprezentativní role v Elysejském paláci, půjde ale o neplacenou funkci. Informoval o tom úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Macron chtěl původně "vydobýt" pro první dámu zvláštní status i právo na vlastní rozpočet. Návrh zákona se ale nesetkal s podporou veřejnosti a naopak vedl k protestům. Prezidentská kancelář tak od plánu následně ustoupila.
Prezidentský pár - Brigitte a Emmanuel Macronovi.
Prezidentský pár - Brigitte a Emmanuel Macronovi. | Foto: Reuters

Paříž - Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová dostala oficiální reprezentativní roli v Elysejském paláci.

Za svou činnost ale nebude nijak finančně odměňována.

Úřad prezidenta Emmanuela Macrona to v pondělí uvedl na svých internetových stránkách.

"Nejedná se o právní status, ale o povinnosti, které se týkají pouze Brigitte Macronové po dobu mandátu Emmanuela Macrona," upřesnil tým první dámy.

Petice proti statusu první dámy

Macron během předvolební kampaně prohlašoval, že chce první dámě dát zvláštní status a právo na vlastní rozpočet.

Návrh zákona pro ustavení zvláštního statusu první dámy ale vyvolal ve Francii vlnu odporu. Vznikla protestní petice, kterou podepsalo přes 270 000 Francouzů.

Prezidentská kancelář v reakci na protesty od právní úpravy upustila. Slíbila ale, že objasní pozici Macronové a finance, které bude mít k dispozici.

V prohlášení Elysejského paláce stojí, že tato reprezentativní role není placená ani dotovaná zvláštním rozpočtem.

Politici ve Francii nesmí zaměstnávat rodinu

Mluvčí vlády již počátkem srpna uvedl, že cílem upřesnění společenské role první dámy Brigitte Macronové je transparentnost a snaha dát rámec prostředkům, kterými disponuje.

Začátkem srpna přijala Francie zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky.

Ve Francii neexistují žádné normy, které by definovaly činnost manželky hlavy státu nebo přidělovaly pro tento účel finance. Macron už během kampaně prohlašoval, že chce skoncovat s tímto francouzským "pokrytectvím".

Partnerky francouzských prezidentů mají už dlouhá léta k dispozici několik asistentů a osobní strážce. Například mzdy pro tým kolem bývalé partnerky Françoise Hollandea Valérie Trierweilerové za rok 2013 činily 400 000 eur (10,43 milionu Kč).

První dáma Francie se stala novou módní ikonou. Stylová Brigitte Macronová. | Video: Reuters, AFP
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy