Manželka Emmanuela Macrona dostala oficiální roli. Půjde o neplacenou reprezentativní funkci

ČTK ČTK
21. 8. 2017 13:53
Brigitte Macronová se ujme oficiální reprezentativní role v Elysejském paláci, půjde ale o neplacenou funkci. Informoval o tom úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Macron chtěl původně "vydobýt" pro první dámu zvláštní status i právo na vlastní rozpočet. Návrh zákona se ale nesetkal s podporou veřejnosti a naopak vedl k protestům. Prezidentská kancelář tak od plánu následně ustoupila.
Prezidentský pár - Brigitte a Emmanuel Macronovi.
Prezidentský pár - Brigitte a Emmanuel Macronovi. | Foto: Reuters

Paříž - Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová dostala oficiální reprezentativní roli v Elysejském paláci.

Za svou činnost ale nebude nijak finančně odměňována.

Úřad prezidenta Emmanuela Macrona to v pondělí uvedl na svých internetových stránkách.

"Nejedná se o právní status, ale o povinnosti, které se týkají pouze Brigitte Macronové po dobu mandátu Emmanuela Macrona," upřesnil tým první dámy.

Petice proti statusu první dámy

Macron během předvolební kampaně prohlašoval, že chce první dámě dát zvláštní status a právo na vlastní rozpočet.

Návrh zákona pro ustavení zvláštního statusu první dámy ale vyvolal ve Francii vlnu odporu. Vznikla protestní petice, kterou podepsalo přes 270 000 Francouzů.

Prezidentská kancelář v reakci na protesty od právní úpravy upustila. Slíbila ale, že objasní pozici Macronové a finance, které bude mít k dispozici.

V prohlášení Elysejského paláce stojí, že tato reprezentativní role není placená ani dotovaná zvláštním rozpočtem.

Politici ve Francii nesmí zaměstnávat rodinu

Mluvčí vlády již počátkem srpna uvedl, že cílem upřesnění společenské role první dámy Brigitte Macronové je transparentnost a snaha dát rámec prostředkům, kterými disponuje.

Začátkem srpna přijala Francie zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky.

Ve Francii neexistují žádné normy, které by definovaly činnost manželky hlavy státu nebo přidělovaly pro tento účel finance. Macron už během kampaně prohlašoval, že chce skoncovat s tímto francouzským "pokrytectvím".

Partnerky francouzských prezidentů mají už dlouhá léta k dispozici několik asistentů a osobní strážce. Například mzdy pro tým kolem bývalé partnerky Françoise Hollandea Valérie Trierweilerové za rok 2013 činily 400 000 eur (10,43 milionu Kč).

První dáma Francie se stala novou módní ikonou. Stylová Brigitte Macronová. | Video: Reuters, AFP
 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy