Macron poprvé narazil. Náčelník generálního štábu se vzbouřil proti škrtům a odstoupil z funkce

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
Aktualizováno 19. 7. 2017 13:12
První vážnější problém v souvislosti s plánovanými škrty musí řešit francouzský prezident Emmanuel Macron. Náčelník generálního štábu francouzské armády Pierre de Villiers se ostře ohradil vůči snížení rozpočtu o 850 milionů eur. Ve středu pak oznámil, že odstupuje z funkce. Macron následně na jeho místo jmenoval Françoise Lecointreho. Podobné veřejné hádky o peníze pro armádu jsou ve Francii výjimečné. Plány francouzského prezidenta omezit armádní rozpočet kritizovali kromě de Villierse také Macronovi spolustraníci.
Francouzský prezident s náčelníkem generálního štábu během oslav pádu Bastily.
Francouzský prezident s náčelníkem generálního štábu během oslav pádu Bastily. | Foto: Reuters

Paříž - Nový francouzský prezident Emmanuel Macron čelí dosud největšímu odporu při prosazování úsporných opatření ve státním rozpočtu.

Dostal se do rozepře s náčelníkem generálního štábu Pierrem de Villiersem kvůli vládnímu návrhu provést rozsáhlé škrty v armádním rozpočtu na rok 2017.

De Villiers následně ve středu oznámil, že odstupuje z funkce. Podle svého prohlášení už by nemohl nadále "zaručit trvanlivost armádního modelu", který je potřebný pro ochranu Francie, napsal server BBC.

Macronova vláda plánovala snížit vojenský rozpočet o 850 milionů eur, proti čemuž se generál de Villiers ostře vymezil.

Letos dostala francouzská armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur. V roce 2018 jí Macron slíbil o něco víc: 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun).

Na De Villiersovo místo Macron hned ve středu jmenoval Francoise Lecointreho.

55letý generál je příslušníkem námořní pěchoty. Podle listu Le Figaro sloužil mimo jiné v rámci operací ve Rwandě či v bývalé Jugoslávii a velel misi EU v Mali. Zastával také funkci vedoucího vojenské kanceláře expremiéra Manuela Vallse.

Plánované škrty bývalého generála rozzuřily

Spory mezi De Villiersem a Macronem začaly po vyhlášení plánovaného snížení armádního rozpočtu, které Macronova vláda navrhla ve snaze nepřekročit závazek nanejvýš tříprocentního rozpočtového schodku požadovaného Evropskou unií.

Macronovo rozhodnutí přišlo po varování státního auditora, který minulý měsíc zdůraznil, že ve státních financích chybí devět miliard eur a vláda bude muset ještě tento rok ušetřit nejméně čtyři miliardy eur, aby Francie splnila tříprocentní závazek.

Navržené škrty přiměly generála de Villierse k ostrým poznámkám na účet parlamentního výboru a prezidenta Macrona. "Můžu být hloupý, ale vím, kdy mě někdo podvádí," řekl generál ve francouzském parlamentu podle nejmenovaného zdroje Financial Times. Poté údajně nešetřil ostrými slovy: "Nenechám se takhle oje…"

Analytik agentury Bloomberg Pascal-Emmanuel Gobry zdůraznil, že generálovo chování bylo vzhledem k francouzským poměrům velice výjimečné. Ve Francii panuje dlouhá tradice, že armáda se k politickým událostem nevyjadřuje a je často ve francouzském politickém světě nazývána jako "la grande muette" - "ta velká a tichá".

Macron generálovo chování ostře zkritizoval. "Je pro mě nedůstojné prát špinavé prádlo na veřejnosti," uvedl prezident v pátečním proslovu k armádě při dvoudenní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Paříži.

"Já jsem váš vůdce. Nepotřebuji žádný tlak, žádné komentáře," dodal před nastoupenými armádními důstojníky a jejich rodinami. Ve svém projevu mimo jiné zdůraznil, že nedovolí, aby se takové chování opakovalo. Nicméně uvedl, že od roku 2018 se budou výdaje na armádu naopak zvyšovat.

Macrona kritizují i jeho spolustraníci

Jejich rozepře ovšem i nadále pokračovaly. V neděli řekl Macron francouzskému týdeníku Le Journal du Dimanche, že generál de Villiers by měl respektovat jeho příkazy a takové názory si nechávat pro sebe.

Prezidentovo rozhodnutí nicméně kritizovali kromě generála de Villierse i francouzští politici, včetně jeho vlastní politické strany. Podle deníku Financial Times řekl minulý týden Jean-Jacques Bridey, předseda parlamentního výboru pro obranu a Macronův spojenec, že lituje navržených škrtů, "když naši muži každý den riskují své životy".

A místopředseda francouzské nacionalistické strany Národní fronta Florian Philippot podle stejného deníku uvedl, že snížení rozpočtu pro armádu bylo "stejně tak nezodpovědné, jako bylo nepochopitelné".

 

Právě se děje

Další zprávy