Macron nechce dávat lekce o lidských právech Sísímu. Sám nepřijímám rady, jak řídit svou zemi, řekl

ČTK ČTK
24. 10. 2017 18:08
Francouzský prezident Emmanuel Macron nechce "dávat lekce" o lidských právech svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu. Macron se tak vyjádřil po setkání se Sísím v Elysejském paláci. "Stejně tak nepřijímám od žádného jiného představitele, aby mě poučoval o tom, jak řídit svou zemi. Věřím ve svrchovanost států," řekl dnes Macron a dodal, že nelze "udělovat lekce" bez znalosti souvislostí. "Jsem si vědom bezpečnostního kontextu. Prezident Sísí čelí výzvě," pokračoval Macron s tím, že egyptský prezident bojuje za stabilitu své země, proti teroristickým hnutím a proti násilnému náboženskému fundamentalismu. "To je kontext, v jakém musí vládnout," dodal.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy