Macron kritizuje Itálii, Orbán se jí zastává. Lodě s migranty vyvolaly diplomatickou přestřelku

ČTK ČTK
12. 6. 2018 20:33
Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů další lodi se stovkami migrantů.
Loď Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée, na jejíž palubě se nachází přes šest stovek migrantů.
Loď Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée, na jejíž palubě se nachází přes šest stovek migrantů. | Foto: Reuters

Řím/Valencie - Události kolem lodě Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée s 625 migranty na palubě, které v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta, vyvolaly ostrou slovní přestřelku mezi Paříží a Římem. Migranty se rozhodlo přijmout Španělsko v přístavu Valencie a s jejich přepravou tam pomáhají dvě lodě italské pobřežní stráže, které na svou palubu část běženců převzaly. Čtyři těhotné ženy byly podle agentury ANSA přepraveny na italský ostrov Lampedusa.

Mezitím německá charitativní organizace Sea Watch informovala o ztroskotání gumového člunu u libyjských břehů, které přispěchala na pomoc loď amerického námořnictva. Na palubu vzala 41 zachráněných migrantů, ale také těla dvanácti lidí, kteří se utopili.

Svízelná situace lodě Aquarius spočívá v tom, že do Valencie, vzdálené 1300 kilometrů, ji čekají nejméně čtyři dny plavby a má přitom kapacitu pouze 550 lidí. Zhruba pět stovek migrantů se přemístí na dvě italské lodě a trojice plavidel poté společně popluje do Valencie, informoval dobrovolník působící na lodi francouzské neziskové organizace Alessandro Porro.

Na palubě Aquaria bylo mezi migranty 123 nezletilých bez doprovodu, dalších 11 dětí a čtyři těhotné ženy.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a která v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů.

Loď s více než 600 migranty odmítly přijmout Itálie i Malta. Nakonec se jich ujme Španělsko

Italské rozhodnutí uzavřít přístavy lodím neziskových organizací, které pomáhají se záchrannými akcemi ve Středomoří, vyvolalo v Evropě rozdílné reakce. Nejostřeji se na Řím obořil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o nezodpovědnost a cynismus italských úřadů.

Šéf francouzského státu si za to vzápětí vysloužil neméně ostrou odpověď Říma. Italský premiér Giuseppe Conte mu vzkázal, že Macron ve skutečnosti neví, o co skutečně jde. "Itálie nemůže přijmout pokrytecké poučování ze zemí, které vždy dávaly přednost tomu, otáčet se zády, když přijde na imigraci," uvedl Conte podle médií v prohlášení vydaném jeho úřadem.

Španělská ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová v rozhlase Cadena SER uvedla, že Itálii hrozí za to, že loď odmítla přijmout, právní odpovědnost. "Mohla by vzniknout právní odpovědnost kvůli porušení smluv o dodržování lidských práv," řekla Delgadová.

Na druhé straně postup Itálie příznivě přijali premiéři Slovenska a Maďarska Peter Pellegrini a Viktor Orbán. "Itálie znovu našla svoji vlastní vůli. Je to velká změna. Přeji hodně štěstí. Itálie má naši naprostou podporu," prohlásil Viktor Orbán.

Pellegrini mimo jiné řekl, že Evropská unie by měla říci ne unijnímu financování nákladného záchranného systému, díky němuž "ti, kdo se vydají na cestu přes vodu, mohou automaticky počítat s tím, že budou zachráněni a dostanou se do EU".

Smířlivěji reagoval i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který odmítl Itálii kritizovat a připomněl, že se mělo Italům poděkovat za dosavadní pomoc migrantům. "Nemálo Italů si myslí, že problém migrace zůstal viset na nich. Je pravda, že v tom byla Itálie dlouho sama," řekl.

"Dokud si neuvědomíme, že je to náš společný problém a potřebujeme společné řešení, bude to náš společný neúspěch," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy