Ve francouzských volbách podporoval Le Penovou. Teď se Putin poprvé setkal s jejím rivalem Macronem

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2017 16:58
Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se poprvé setkali tváří v tvář. Na zámku ve Versailles. Žádný průlom ve sporných otázkách si ale ani jedna z delegací neslibovala.
Vladimir Putin a Emmanuel Macron na zámku ve Versailles.
Vladimir Putin a Emmanuel Macron na zámku ve Versailles. | Foto: Reuters

Versailles - Ve Versailles v pondělí začalo jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Macron přivítal ruského hosta před honosným versailleským palácem, stisk rukou byl podle přihlížejících "krátký a srdečný". Státníci jednali nejdřív bez přítomnosti delegací, později už v širší sestavě.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty.

Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Spíše než řešení sporných otázek se od rozhovorů očekává vyjasnění pozic a výměna názorů, napsala agentura AP s odvoláním na francouzské diplomaty.

Na sklonku úřadování Françoise Hollanda, Macronova předchůdce ve funkci hlavy státu, se vztahy Paříže a Moskvy prakticky vytrvale zhoršovaly. Loni v říjnu perspektiva Putinovy návštěvy ve Francii padla, když Hollande pohrozil Moskvě soudem za údajné válečné zločiny v Sýrii.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov před nynější návštěvou Paříže prohlásil, že Rusko není spokojeno se stavem svých vztahů s Francií, a schůzku ve Versailles proto považuje za "velmi důležitou".

 

Právě se děje

Další zprávy