Ve francouzských volbách podporoval Le Penovou. Teď se Putin poprvé setkal s jejím rivalem Macronem

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2017 16:58
Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se poprvé setkali tváří v tvář. Na zámku ve Versailles. Žádný průlom ve sporných otázkách si ale ani jedna z delegací neslibovala.
Vladimir Putin a Emmanuel Macron na zámku ve Versailles.
Vladimir Putin a Emmanuel Macron na zámku ve Versailles. | Foto: Reuters

Versailles - Ve Versailles v pondělí začalo jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Macron přivítal ruského hosta před honosným versailleským palácem, stisk rukou byl podle přihlížejících "krátký a srdečný". Státníci jednali nejdřív bez přítomnosti delegací, později už v širší sestavě.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty.

Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Spíše než řešení sporných otázek se od rozhovorů očekává vyjasnění pozic a výměna názorů, napsala agentura AP s odvoláním na francouzské diplomaty.

Na sklonku úřadování Françoise Hollanda, Macronova předchůdce ve funkci hlavy státu, se vztahy Paříže a Moskvy prakticky vytrvale zhoršovaly. Loni v říjnu perspektiva Putinovy návštěvy ve Francii padla, když Hollande pohrozil Moskvě soudem za údajné válečné zločiny v Sýrii.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov před nynější návštěvou Paříže prohlásil, že Rusko není spokojeno se stavem svých vztahů s Francií, a schůzku ve Versailles proto považuje za "velmi důležitou".

 

Právě se děje

před 14 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
před 56 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy