"Beru to na sebe." Macron hájil cestu do Kataru na semifinále fotbalového šampionátu

ČTK ČTK
15. 12. 2022 10:45
Fotbalové mistrovství světa zastínilo některá témata summitu Evropské unie, když při příchodu na vrcholnou schůzku předstoupil před novináře francouzský prezident Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron na zápase Francie - Maroko na fotbalovém šampionátu v Kataru.
Emmanuel Macron na zápase Francie - Maroko na fotbalovém šampionátu v Kataru. | Foto: Reuters

Šéf Elysejského paláce mimo jiné obhajoval středeční cestu do Kataru na semifinálové utkání své země s Marokem, po němž Francie postoupila do finále s Argentinou. Jejího kapitána Lionela Messiho má prý Macron radši, když hraje v dresu pařížského klubu PSG.

Středeční Macronova cesta vyvolala na šampionát vyvolala jistou kritiku, vzhledem k mnoha kontroverzím spojeným s hostitelskou zemí a pozadím mistrovství. Katar je navíc v posledních dnech spojován s korupční aférou, která nyní otřásá Evropským parlamentem.

"Beru to stoprocentně na sebe… Před čtyřmi lety jsem stál za týmem Francie v Rusku, stojím za nimi i v Kataru," řekl Macron, když byl na věc tázán před summitem v Bruselu. Podle agentury AFP se šéf Elysejského paláce v neděli chystá do Kataru znovu, aby sledoval na místě vyvrcholení šampionátu.

Při příchodu na summit francouzskému týmu pogratuloval také německý kancléř Olaf Scholz a popřál fotbalistům úspěch i ve finále. Zápas s Marokem byl podle něj dobrý důvod, aby kvůli Macronově cestě do Kataru francouzského prezidenta zastoupil na středečním summitu zemí EU s asijskými státy sdruženými v organisaci ASEAN.

Ve finále se Francie střetne s Argentinou v čele s Messim, kterého Macron označil za skvělého hráče. "Ale mám ho radši v Paříži, než s jeho národním týmem," usmíval se francouzský prezident.

Do zápasu s Argentinou jde podle Macrona Francie s velkým respektem, na své straně má ovšem "neuvěřitelný" mix mladých a zkušených hráčů. "Bude jim fandit 68 milionů lidí a já budu mezi nimi," dodal Macron, zřejmě v odkaze na přibližný počet obyvatel své země.

Video: V Bruselu propukly nepokoje po výhře Maroka nad Belgií (28. 11. 2022)

Video: Associated Press/Twitter/Yassin Akouh
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy