Na seznamu byla i dubajská princezna. Kdo byl cílem špehovacího programu Pegasus?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 20:02
Kauza okolo programu Pegasus se rozrůstá. Ukázalo se, že po novinářích, právnících a aktivistech mohli být cílem špehovacího programu i světoví politici. Mezi potenciálními cíli aplikace, která dokáže číst data v mobilních telefonech nebo odposlouchávat hovory, jsou například prezidenti Francie a Jihoafrické republiky nebo lidé okolo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Mobil, digitální detox, digitální technologie
Mobil, digitální detox, digitální technologie | Foto: Shutterstock

Čí data jsou v ohrožení?

Izraelská firma NSO, která za programem stojí, podle britské stanice BBC uvádí, že Pegasus je určen k boji proti terorismu a organizovanému zločinu a užívat ho smí pouze armády, bezpečnostní složky a tajné služby, jež hájí lidská práva. Jak ale tým několika světových médií odhalil, mezi sledovanými mohli být novináři, právníci a také prezidenti či jiní politici. Na seznamu 50 tisíc telefonních čísel, na která mohl být program použit, se objevilo více než 600 politiků z 34 zemí. 

Zda se k jejich telefonům skutečně někdo dostal, není jasné - jen umístění na seznamu totiž neznamená, že k nainstalování programu do mobilu došlo. K potvrzení by bylo nutné, aby telefon prošel speciální analýzou. Investigativci to vyzkoušeli na mobilech 67 novinářů, aktivistů a právníků, kteří na seznamu jsou také, a důkazy o přítomnosti softwaru našli v 37 z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy