Na seznamu byla i dubajská princezna. Kdo byl cílem špehovacího programu Pegasus?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 20:02
Kauza okolo programu Pegasus se rozrůstá. Ukázalo se, že po novinářích, právnících a aktivistech mohli být cílem špehovacího programu i světoví politici. Mezi potenciálními cíli aplikace, která dokáže číst data v mobilních telefonech nebo odposlouchávat hovory, jsou například prezidenti Francie a Jihoafrické republiky nebo lidé okolo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Mobil, digitální detox, digitální technologie
Mobil, digitální detox, digitální technologie | Foto: Shutterstock

Čí data jsou v ohrožení?

Izraelská firma NSO, která za programem stojí, podle britské stanice BBC uvádí, že Pegasus je určen k boji proti terorismu a organizovanému zločinu a užívat ho smí pouze armády, bezpečnostní složky a tajné služby, jež hájí lidská práva. Jak ale tým několika světových médií odhalil, mezi sledovanými mohli být novináři, právníci a také prezidenti či jiní politici. Na seznamu 50 tisíc telefonních čísel, na která mohl být program použit, se objevilo více než 600 politiků z 34 zemí. 

Zda se k jejich telefonům skutečně někdo dostal, není jasné - jen umístění na seznamu totiž neznamená, že k nainstalování programu do mobilu došlo. K potvrzení by bylo nutné, aby telefon prošel speciální analýzou. Investigativci to vyzkoušeli na mobilech 67 novinářů, aktivistů a právníků, kteří na seznamu jsou také, a důkazy o přítomnosti softwaru našli v 37 z nich.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy