Teď už s námi musíte počítat. Italští populisté vyměnili komika za uhlazeného "kravaťáka" a slaví

Radim Klekner Radim Klekner
9. 3. 2018 6:33
Hnutí pěti hvězd se po nedělních volbách stalo nejsilnější politickou silou v italském parlamentu.
Luigi Di Maio (vpravo) chce zbavit Hnutí pěti hvězd chaotického obrazu strany jednoho muže, komika Beppeho Grilla.
Luigi Di Maio (vpravo) chce zbavit Hnutí pěti hvězd chaotického obrazu strany jednoho muže, komika Beppeho Grilla. | Foto: Reuters

Řím - Mezi bývalým a současným předsedou Hnutí pěti hvězd (M5S) ani nemůže být větší rozdíl. Rozevlátého komika Beppeho Grilla nahradil uhlazený "kravaťák" Luigi Di Maio. Jeho hnutí se po nedělních volbách v Itálii stalo nejsilnější stranou v parlamentu.

"Chci, aby se lidé každý den probouzeli a cítili ten rozdíl," prohlásil Di Maio na předvolebním mítinku v Casertě v jihoitalském regionu Kampánie. Nenarážel tím jen na rozdíl v politice Hnutí pěti hvězd a zavedených politických stran.

Grillo svého času označil někdejšího ministerského předsedu Romana Prodiho za muže trpícího Alzheimerovou nemocí, ačkoliv na tom nebylo ani zrnko pravdy. Expremiéra Silvia Berlusconiho nazval "psychotrpaslíkem".

A nikdy nevynechal jedinou příležitost zaútočit na Evropskou unii, požadoval také vystoupení Itálie z eurozóny a následně i z EU. "Euro je oprátka na krku Itálie!" vykřikoval Grillo s oblibou na mítincích.

Di Maio, který je od roku 2013 nejmladším místopředsedou parlamentu v dějinách Itálie, naopak Brusel uklidňoval, že pokud Hnutí pěti hvězd vyhraje a on se stane premiérem, jeho země unii rozhodně neopustí.

Do křesla předsedy vlády ale nakonec vůbec nemusí usednout. Hnutí pěti hvězd sice získalo nejvíce hlasů, protože ale odmítlo vytvořit s dalšími politickými subjekty předvolební koalici, více křesel v parlamentu bude mít pravicový blok v čele s Ligou severu a Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie.   

Ti nahoře a ti dole

Grillo předal Di Maiovi vedení strany letos v lednu, neboť usoudil, že Hnutí pěti hvězd potřebuje restart.

Pověst politického uskupení, které v roce 2009 založil společně s marketingovým stratégem Gianrobertem Casaleggiem na protest proti zkorumpovanosti politického establishmentu, totiž v posledním čase hodně utrpěla.

Hned několik jeho členů nedodrželo závazek, že budou odevzdávat 80 procent svého poslaneckého platu do speciálního fondu na podporu drobných podnikatelů. S tím hnutí přišlo v roce 2013, kdy se poprvé dostalo do parlamentu. Platy italských poslanců jsou, jak známo, suverénně nejvyšší v celé EU.

Grillovu hnutí neprospěl ani chaotický způsob, jakým řídí římskou radnici jeho členka Virginia Raggiová.

Hnutí pěti hvězd, které zaplňuje kandidátní listiny na základě internetového hlasování svých stoupenců, se navíc muselo krátce před volbami distancovat od jednoho ze svých čelných představitelů, prezidenta fotbalového klubu Potenza Calcio Salvatora Caiaty. Ten byl obviněn z praní špinavých peněz.

Navíc vyšlo najevo, že někdejší komik Grillo, který ostře vystupuje proti "těm nahoře" a odsuzuje bohatství získané pochybným způsobem, sám vlastní motorovou jachtu a Ferrari.

Média také připomněla, že byl v 80. letech odsouzen v souvislosti s autonehodou, při níž kvůli jeho rychlé a neopatrné jízdě zahynuli tři lidé.

Mítink na jeřábu

Přes internet začal Grillo v září 2007 sbírat podpisy pod iniciativu s cílem prosadit zákon, na jehož základě by o obsazení kandidátních listin do voleb rozhodovali sami občané.

Iniciativa Giorno del Vaffanculo odkazovala na Den D, kdy se Spojenci vylodili v Normandii. Vaffanculo je nespisovný výraz, kterým Italové vykazují do patřičných mezí někoho, s kým hrubě nesouhlasí.

Krátce po "dni vítězství" se Grillo nechal v Římě vyzdvihnout na jeřábu nad římský Circus maximus, největší antickou arénu na světě, a spílal z výšky dvaceti metrů politikům stejně nespisovnými výrazy. Během několika týdnů posbíral pod svůj manifest více než 300 tisíc podpisů.

Nevybíravými verbálními útoky proslul Grillo ale již před mnoha lety. V roce 1987 musel opustit veřejnoprávní televizi, v níž se pustil do tehdejšího ministerského předsedy za Socialistickou stranu Bettina Craxiho. Toho jen o několik let později smetly korupční skandály odhalené v rámci akce Mani pulite (Čisté ruce).

Na spektakulární vystoupení sázel Grillo pravidelně. V roce 2014 před volbami do Evropského parlamentu se účastnil talkshow Porta a Porta, která přitáhla miliony televizních diváků, a jeho blog patří údajně mezi deset nejsledovanějších na světě.

Prosazoval na něm přímou demokracii a zpochybňoval vše - zavedené politické strany, veřejnoprávní televizi a média všeobecně.

Hnutí pěti hvězd, které má mezitím na půl milionu členů, si ale před blížícími se volbami uvědomilo, že nestačí jenom politikům spílat.

A že italští voliči se nespokojí jen s negací a experimentů, ztělesňovaných Grillem, se spíše bojí. A především že chtějí ekonomiku, která bude fungovat, zajistí jim pracovní místa, a tím i patřičný příjem.

Letos proto vyslalo do boje Luigiho Di Maia. Ten sice před volbami sliboval státem zajištěný minimální příjem, vyšší renty a dřívější odchod do důchodu, odmítal ale na druhou stranu Grillovo tvrzení, podle něhož Itálie nemusí platit své dluhy.

Snažil se tak získat přízeň Italů i jejich zahraničních věřitelů. Pokud stane v čele vlády, bude potřebovat jedny i druhé.

Video: Předvolební Itálii navštívil reportér Aktuálně.cz

Italská organizace Ruah pomáhá běžencům. Více Italů před volbami ale tvrdí, že země musí přitvrdit | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

Další zprávy