Sjezdovkou ve francouzských Alpách se prohnala lavina, lyžaři byli evakuováni

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 3. 2017 12:38
Francouzské lyžařské středisko Tignes, kam míří v zimě i řada Čechů, zasáhla lavina. Podle agentury AFP se ale nikomu nic nestalo. Počasí v oblasti bylo tak špatné, že nemohly vyletět helikoptéry. Záchranáři tak museli jet po silnici. Lyžaři byli ihned evakuováni.
Lyžařský areál Tignes ve Francii.
Lyžařský areál Tignes ve Francii. | Foto: ČTK

Tignes - Rušnou sjezdovkou ve francouzském lyžařském středisku Tignes se prohnala lavina. Svědci původně uváděli, že smetla "mnoho lidí". Později však vedení skiareálu sdělilo, že se nehoda obešla bez obětí na životech.

Několik lyžařů pouze zasáhl sníh zvířený lavinou, napsal regionální list Le Dauphine. Záchranáři už ukončili pátrání.

V posledních dnech je na místě špatné počasí a vytrvale sněží. Během tří dnů tak napadl až metr sněhu, uvedl list Le Dauphine.

Kvůli tomu se lavinové nebezpečí dostalo na úroveň čtyři z pěti. Část střediska byla dokonce uzavřena a horská služba "odpalovala" preventivní menší laviny, které však nikoho neohrozily.

Právě špatné počasí původně komplikovalo záchranářské práce. Na místo nemohly vyletět helikoptéry, a tak záchranáři jeli po silnici.

Podle vedení skiareálu ale situace nebyla příliš dramatická. Hned po poplachu, který byl vyhlášen po desáté hodině dopoledne, se středisko uzavřelo a lyžaře evakuovali. Zaměstnanci skiareálu vyrazili na sjezdovku hledat případné oběti.

Pátrali především na zasažené modré sjezdovce. Ta patří mezi méně náročné, podle místních médií je však mezi lyžaři populární.

Lavina v oblasti Tignes spadla už letos 13. února, ovšem mimo sjezdovku. Zemřeli tehdy čtyři snowboardisté.

Oblíbené i mezi Čechy

Středisko patří mezi oblíbené i mezi Čechy. Cestovní kanceláře však o žádném zraněném českém občanovi nevědí.

"My jsme byli v kontaktu se všemi kooperátory, kteří dělají Francii. Zatím všichni potvrdili, že tam žádného klienta nemají. To ale neznamená, že tam nějaký turista nemůže být individuálně," řekl serveru Aktuálně.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy