Saúdskoarabští princové "trpí" v nejluxusnějším vězení světa. Jeden se vykoupil miliardou dolarů

Radim Klekner Radim Klekner
3. 12. 2017 19:30
V luxusním pětihvězdičkovém rijádském hotelu Ritz pobývá jako v domácím vězení více než 200 členů královské rodiny, vysokých státních úředníků a byznysmenů. Byli obviněni z korupce a zneužití moci. Vyšetřovatelé očekávají, že si svobodu vykoupí miliardovými částkami.
Saúdskoarabští prominenti platí miliardové částky za své propuštění | Video: Reuters

RijádSaúdskoarabský režim přeměnil pětihvězdičkový hotel Ritz v Rijádu na luxusní domácí vězení pro zatčené prominenty. A nyní se první z nich vykoupil astronomickou částkou.

Princ Miteb bin Abdulláh, který byl počátkem listopadu zatčen společně s více než dvěma stovkami příslušníků královské rodiny, členů vlády a významných podnikatelů a obviněn z korupce a zneužití moci, zaplatil miliardu dolarů. Hotel Ritz v Rijádu proto mohl opustit.

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na saúdskoarabské vládní kruhy. Zaplacení astronomické částky potvrdila i agentura Bloomberg, podle které se k úhradě částky, požadované v souvislosti s obviněními, zavázali nejméně tři další ze zadržovaných.

Čtyřiašedesátiletý syn zesnulého krále Abdulláha a šéf Národní gardy, na něhož bylo kdysi pohlíženo jako na následníka trůnu, své propuštění zatím nekomentoval.

Jeho synovec, korunní princ Mohammed bin Salman, který vlnu zatýkání prominentů spustil, ale minulý týden v interview s deníkem New York Times uvedl, že 95 procent zadržených je připraveno zaplatit miliardové částky, jež zpronevěřili.

"Skutečnost, že byl princ Miteb propuštěn, hovoří pro to, že v jednáních mezi saúdskoarabskými úřady a zadrženými se dosáhlo pokroku," tvrdí blízkovýchodní expert Kristian Ulrichsen z texaské Rice University.

Mohammed bin Salman, jenž byl korunním princem jmenován v červnu, se po hlavě vrhl do série demokratizačních reforem, které mají Saúdskou Arábii otevřít světu. A boj s korupcí a zneužíváním moci má být cestou, jak toho dosáhnout.

Jeho země představuje jeden z nejuzavřenějších společenských systémů na světě. V Saúdské Arábii je přísně uplatňováno islámské právo včetně bičování a kamenování těch, kdo se proti němu provinili.

Zlatá klec s mramorem a křišťálem

Hotel Ritz, v němž jsou saúdskoarabští prominenti zadržování, představuje pověstnou zlatou klec se vším všudy. Honosí se přepychem ještě mnohanásobně větším než stejné hotely téhož řetězce jinde ve světě.

Chodby hotelu se 492 luxusními pokoji jsou vyloženy mramorem a majestátní suity vyložené plyšem zdobí zlaté sochy a křišťálové lustry.

Reportéři britské stanice BBC Lyse Doucetová a Philip Goodwin, kteří byli prvními západními novináři, jež saúdskoarabské úřady do hotelu vpustili, potvrdili, že atmosféra v Ritzu je "mimořádně pochmurná".

Během své návštěvy nesměli točit ani fotografovat a v reportáži nemohli nikoho uvádět jménem nebo citovat.

Popsali, že před pokoji zadržovaných jsou celou dobu jejich osobní strážci, byť neozbrojení. Celý hotel je uzavřen a střeží jej policisté a příslušníci tajných služeb. Potvrdilo to i krátké video natočené saúdskoarabskými úřady.

"(Korunní princ) je nemohl dát zavřít do vězení," řekl deníku Guardian jeden z vysokých státních úředníků. "Tohle bylo to nejdůstojnější řešení, jaké mohl nalézt."

Doucetová s Goodwinem zjistili, že saúdskoarabské úřady nechaly v rámci razie proti prominentům zmrazit bankovní konta s osmi sty miliardami dolarů.

"I když získáme zpět pouhých sto miliard, bude to úspěch," řekl Doucetové nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování případů korupce.

Nedotknutelní, i kdyby spáchali zločin

Korunní princ skutečně nemohl vsadit další členy královské rodiny a bohaté saúdskoarabské podnikatele za mříže, i když jsou obviněni z korupce a zpronevěření miliardových částek.

Něco podobného by bylo pokládáno za neodpustitelnou urážku a v saúdskoarabské společnosti, založené na kmenovém uspořádání, by to mělo dalekosáhlé důsledky. Saúdskoarabský vládní systém udržuje pohromadě nesourodá aliance spolu navzájem soupeřících větví královské rodiny. Každý z jejích příslušníků je potomkem zakladatele dynastie, krále Abdulazíze al-Saúda. Ten v zemi vládl v letech 1932-1953.

Členové královského rodu platí v zemi za nedotknutelné. A to i kdyby se dopustili zločinu.

Očekává se, že vyšetřování se potáhne delší dobu. Zkrátit pobyt prominentních Saúdů v rijádském hotelu může pouze rychlé vyplacení požadovaných částek. Na to korunní princ a vyšetřovatelé sázejí.

Mezi zadrženými je i princ Alvalíd bin Talál, hotelový magnát a s téměř dvaceti miliardami dolarů majetku jeden z nejbohatších lidí na světě. Ten k obchodním cestám používal ještě před nedávnem soukromý airbus s pěti ložnicemi, tureckou lázní a parkovacím místem pro luxusní rolls-royce.

Princ si v nedávném rozhovoru pro časopis Forbes postěžoval, že mu byl v rámci mocenské hierarchie v zemi přisouzen podle jeho názoru jen málo významný post.

Na webové stránce hotelu, v němž letos při své návštěvě Saúdské Arábie přenocoval mimo jiné také americký prezident Donald Trump, stojí stručné oznámení, že telefonní linky jsou v současnosti mimo provoz.

"Vzhledem k nepředvídaným okolnostem, jež nastaly mimo hotel Ritz, bylo správě hotelu nařízeno ubytovat počínaje 4. listopadem vysoce postavenou vládní delegaci," oznámil agentuře AFP saúdskoarabský byznysmen, který chtěl hotelových služeb využít.

Před několika málo týdny v rijádském Ritzu bydleli účastníci investičního summitu, označovaného neoficiálně za "davoské fórum v poušti". Princ Mohammed bin Salman se v jeho průběhu snažil předvést obraz moderní saúdskoarabské společnosti, která se nyní pod jeho vedením vydává na cestu reforem.

Saúdská Arábie povolí ženám řídit. Království jako jediná země na světě jim v tom bránilo. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy