Lupiči v klenotnici maskovali stopy pěnou. Policie je hledá v berlínském podsvětí

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2019 13:18
Vyšetřovatelé speciálního policejního týmu Epaulette pátrají po pachatelích pondělní drážďanské loupeže, nově se zaměřili na Berlín.
Saská policie zveřejnila záběry, na kterých dva zloději vykrádají drážďanskou klenotnici Zelená klenba. | Video: Asociated Press

Ačkoliv zatím nemají konkrétní stopu, domnívají se, že podobnost činu s několika dřívějšími krádežemi v metropoli není náhodná.

S odvoláním na policejní zdroj obeznámený s pátráním to napsal deník Berliner Morgenpost. "V Drážďanech loupili profesionálové, kteří měli akci do detailů promyšlenou," uvedl šéf týmu Epaulette Olaf Richter. Tým ustavilo vedení policie speciálně pro případ drážďanské loupeže. Nazván je podle jednoho šperku, který zloději z klenotnice Grüne Gewolbe odnesli.

Po důkladném ohledání místa činu vyšetřovatelé zjistili, že škoda není tak velká, jak původně předpokládali. Dvojice lupičů odnesla jedenáct kusů šperků poté, co rozbila sekerou vitrínu.

Pachatelé ale byli podle nových zjištění čtyři. Další dva stáli v době loupeže před budovou. Všichni čtyři odjeli autem do podzemní garáže v Drážďanech, kde vůz zapálili a pravděpodobně přesedli do jiného.

Hasicí pěna v klenotnici

Ve shořelém autě policie našla důkazy o tom, že ho skutečně použili zloději: nástroje a také kusy mříže z okna, kterým zločinci pronikli dovnitř. Pachatelé na místa, kterými v klenotnici procházeli a kde se pohybovali, nastříkali hasicí pěnu. To velmi zhoršuje expertům šanci najít na místě činu něco, co by mohlo vést k identifikaci obou mužů.

Podle Olafa Richtera policie dostala od veřejnosti přes dvě stovky tipů týkajících se pachatelů. Pátrání se zaměřuje na Berlín, kde působí zločinecký klan specializující se na podobné krádeže.

V roce 2014 maskovaní muži sekerou rozbili výlohy v luxusní prodejně hodinek v berlínském nákupním centru. Před dvěma lety zloději ukradli naprosto stejným způsobem zlaté mince z berlínského Bodeho muzea. Kvůli loupeži v muzeu stanuli před soudem čtyři muži arabského původu. Všichni patřili k jedné rodině, napsal týdeník Die Zeit.

Pachatele těchto činů policie zná. Podle listu Berliner Morgenpost analyzuje záznam bezpečnostních kamer a zjišťuje, zda podstavy na záběrech neodpovídají někomu, koho má v databázi. Už v úterý policisté řekli, že oba muži na záznamu jsou "nápadně malého vzrůstu".

"Krádež v Bodeho muzeu a ta drážďanská mají shodné rysy. V obou případech zřejmě jde o pachatele, kteří jsou součástí větší organizace, schopné šperky upravit tak, aby bylo možné je prodat. A vědí, jakým způsobem je prodat," říká německý pojišťovací makléř Stephen Zilkens, který se specializuje na umělecké předměty.

Zámek Rezidenschloss v Drážďanech je od středy znovu otevřen pro veřejnost, klenotnice však zůstala zavřená.

Video: Podívejte se na rozhovor DVTV o loupeži v Drážďanech

Sbírka je velmi vzácná, přežila i bombardování Drážďan, pachatelé na to asi měli objednávku a vědí, co s tím. V nejhorším sbírku zničí, nebo rozdělí. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy