Lupiči, kteří chtěli vykrást Heydrichův hrob, kopali na špatném místě, tvrdí badatel

Foto: Heydrichův hrob je jinde, než kopali lupiči, tvrdí badatel. Hřbitov navštívil
Zloději se nechali k akci velmi pravděpodobně inspirovat snímkem německé internetové encyklopedie, na němž je udané nesprávné místo Heydrichova hrobu.
Neznámí zloději hrob na hřbitově v Berlíně otevřeli v noci z 11. na 12. prosince jako místo, kde spočívá Reinhard Heydrich. Ale spletli se.
Heydrichova pohřbu se zúčastnili nejvyšší představitelé německé říše. Šéf SS a gestapa Heinrich Himmler, kvůli jehož čestnému kordu se zloději Heydrichův hrob pokoušeli pravděpodobně vyloupit, zcela vlevo.
Heydrichova rakev s vlajkou SS, bojovou přilbou a čestným kordem. Před uložením do země ho Heydrichův přímý nadřízený šéf SS Heinrich Himmler vyměnil podle Řádových zákonů SS za svůj. Himlerův kord byl pak zřejmě pro zloděje důvodem ke kopání na berlínském Hřbitově invalidů.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 1. 2020 15:07
Zloději, kteří se v polovině loňského prosince pokusili vyloupit hrob Reinharda Heydricha na berlínském Hřbitově invalidů, kopali na nesprávném místě. Tvrdí to přední expert na odboj Čechoslováků v letech nacistické okupace Jaroslav Čvančara, jenž se i s dalšími badateli na hřbitov vypravil.

Jaroslavu Čvančarovi, badateli Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), se v minulých letech podařilo s pomocí hodnověrných německých spolupracovníků i přímých svědků Heydrichova pohřbu identifikovat místo dnes již anonymizovaného hrobu třetího muže nacistické říše a architekta holokaustu.

Heydricha v Praze 27. května 1942 smrtelně zranili českoslovenští parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem

Po informaci německé policie z prosince minulého roku, že se kdosi pokusil Heydrichův hrob vyloupit, se Čvančara vydal i s dalšími badateli Vlastimilem Janíkem a Karlem Polatou na berlínský Hřbitov invalidů, aby se přesvědčil, zda šlo opravdu o hrob někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě.

"Vím naprosto přesně, kde leží Heydrichovy ostatky. Avšak už po zveřejnění prosincových snímků místa, kde zloději kopali, se mně odpočátku nezdálo, že si zvolili ten správný hrob. Proto jsme se jeli raději s přáteli přesvědčit, jak to vlastně doopravdy je a o co těm zlodějům asi šlo," vysvětluje Čvančara důvody své cesty na berlínský Hřbitov invalidů.

S přáteli rychle zjistil, že Heydrichův neoznačený hrob leží o značný kus dál a je zcela netknutý. "Ti lidé kopali na špatném místě. Možná to i oni zjistili, takže nakonec hrob, kde kopali podle německé policie, ani nevyloupili," dodává Čvančara.

Badatel Vlastislav Janík nepochybuje, že motivem zlodějů bylo vyloupení Heydrichova hrobu anebo získání kordu Heinricha Himmlera, který tento šéf SS vlastnoručně položil na Heydrichovu rakev.

"Lupiči se však podle mě nechali zmýlit nepřesnou informací jednoho z internetových snímků, na němž je šipkou chybně označen Heydrichův hrob. No a právě tam zloději koncem loňského roku kopali," nabízí Janík vysvětlení prosincového omylu lupičů.

Případ podle německého listu Der Tagesspiegel stále vyšetřuje německá policie.

Místo, kde Heydrich na Hřbitově invalidů skutečně leží, Čvančara odmítá prozradit. "Kvalifikovaní němečtí historici jej nepochybně znají, třebaže zatím mlčí. Nechci kromě toho podněcovat další akce sběratelů válečných trofejí či snad neonacistů nebo anarchistů," vysvětluje badatel.

Před několika lety byl tak například násilně otevřen hrob nacisty Horsta Wessela (Příslušník SA a autor textu písně Die Fahne hoch, který byl v roce 1930 zabit komunisty a potom glorifikován nacistickým režimem, pozn. red.).

Unikátní fotky strůjců atentátu na Heydricha. Podívejte se

Když jsem negativy držel poprvé v ruce, ovládly mě silné emoce. Později mi došlo, jaký vzácný nález držíme v rukou, říká k objevu fotek historik Michal Burian, kurátor výstavy Tváře odvážných. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 33 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy