Lupiči, kteří chtěli vykrást Heydrichův hrob, kopali na špatném místě, tvrdí badatel

Foto: Heydrichův hrob je jinde, než kopali lupiči, tvrdí badatel. Hřbitov navštívil
Zloději se nechali k akci velmi pravděpodobně inspirovat snímkem německé internetové encyklopedie, na němž je udané nesprávné místo Heydrichova hrobu.
Neznámí zloději hrob na hřbitově v Berlíně otevřeli v noci z 11. na 12. prosince jako místo, kde spočívá Reinhard Heydrich. Ale spletli se.
Heydrichova pohřbu se zúčastnili nejvyšší představitelé německé říše. Šéf SS a gestapa Heinrich Himmler, kvůli jehož čestnému kordu se zloději Heydrichův hrob pokoušeli pravděpodobně vyloupit, zcela vlevo.
Heydrichova rakev s vlajkou SS, bojovou přilbou a čestným kordem. Před uložením do země ho Heydrichův přímý nadřízený šéf SS Heinrich Himmler vyměnil podle Řádových zákonů SS za svůj. Himlerův kord byl pak zřejmě pro zloděje důvodem ke kopání na berlínském Hřbitově invalidů.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 1. 2020 15:07
Zloději, kteří se v polovině loňského prosince pokusili vyloupit hrob Reinharda Heydricha na berlínském Hřbitově invalidů, kopali na nesprávném místě. Tvrdí to přední expert na odboj Čechoslováků v letech nacistické okupace Jaroslav Čvančara, jenž se i s dalšími badateli na hřbitov vypravil.

Jaroslavu Čvančarovi, badateli Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), se v minulých letech podařilo s pomocí hodnověrných německých spolupracovníků i přímých svědků Heydrichova pohřbu identifikovat místo dnes již anonymizovaného hrobu třetího muže nacistické říše a architekta holokaustu.

Heydricha v Praze 27. května 1942 smrtelně zranili českoslovenští parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem

Po informaci německé policie z prosince minulého roku, že se kdosi pokusil Heydrichův hrob vyloupit, se Čvančara vydal i s dalšími badateli Vlastimilem Janíkem a Karlem Polatou na berlínský Hřbitov invalidů, aby se přesvědčil, zda šlo opravdu o hrob někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě.

"Vím naprosto přesně, kde leží Heydrichovy ostatky. Avšak už po zveřejnění prosincových snímků místa, kde zloději kopali, se mně odpočátku nezdálo, že si zvolili ten správný hrob. Proto jsme se jeli raději s přáteli přesvědčit, jak to vlastně doopravdy je a o co těm zlodějům asi šlo," vysvětluje Čvančara důvody své cesty na berlínský Hřbitov invalidů.

S přáteli rychle zjistil, že Heydrichův neoznačený hrob leží o značný kus dál a je zcela netknutý. "Ti lidé kopali na špatném místě. Možná to i oni zjistili, takže nakonec hrob, kde kopali podle německé policie, ani nevyloupili," dodává Čvančara.

Badatel Vlastislav Janík nepochybuje, že motivem zlodějů bylo vyloupení Heydrichova hrobu anebo získání kordu Heinricha Himmlera, který tento šéf SS vlastnoručně položil na Heydrichovu rakev.

"Lupiči se však podle mě nechali zmýlit nepřesnou informací jednoho z internetových snímků, na němž je šipkou chybně označen Heydrichův hrob. No a právě tam zloději koncem loňského roku kopali," nabízí Janík vysvětlení prosincového omylu lupičů.

Případ podle německého listu Der Tagesspiegel stále vyšetřuje německá policie.

Místo, kde Heydrich na Hřbitově invalidů skutečně leží, Čvančara odmítá prozradit. "Kvalifikovaní němečtí historici jej nepochybně znají, třebaže zatím mlčí. Nechci kromě toho podněcovat další akce sběratelů válečných trofejí či snad neonacistů nebo anarchistů," vysvětluje badatel.

Před několika lety byl tak například násilně otevřen hrob nacisty Horsta Wessela (Příslušník SA a autor textu písně Die Fahne hoch, který byl v roce 1930 zabit komunisty a potom glorifikován nacistickým režimem, pozn. red.).

Unikátní fotky strůjců atentátu na Heydricha. Podívejte se

Když jsem negativy držel poprvé v ruce, ovládly mě silné emoce. Později mi došlo, jaký vzácný nález držíme v rukou, říká k objevu fotek historik Michal Burian, kurátor výstavy Tváře odvážných. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 40 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy