Lukašenkova soupeřka musela zrušit mítink, její podporovatelé se přesto sešli

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2020 19:14
Volební štáb soupeřky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zrušil po varování úřadů mítink opozice před nedělními volbami. Stalo se tak poté, co byla zadržena šéfka kampaně Svjatlany Cichanouské. Ta kandiduje proti Lukašenkovi místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Její příznivci se ale přesto sešli na provládním koncertě, když prohlásila, že se tam objeví.
Svjatlana Cichanouská
Svjatlana Cichanouská | Foto: Reuters

Rozhodnutí ke zrušení mítinku bylo podle štábu přijato poté, co Cichanouská dostala elektronickou poštou upozornění, že na stejném místě se ve stejnou dobu bude slavit svátek železničního vojska. Šéfku štábu úřady krátce zadržely a varovaly před uspořádáním "nepovolené akce". Dříve ve čtvrtek byla také zadržena šéfka volební kampaně Cichanouské.

"Nenechají nás provést mítink na žádném místě v Minsku, stejně jako ve Slucku či Salihorsku. Je to naprosto nezákonné od úřadů, stěžovali jsme si na generální prokuratuře, ústřední volební komisi a minské radnici, ale nebudeme provokovat lidi," řekla mluvčí.

Cichanouská následně oznámila, že hodlá večer spolu s představitelkami dvou politiků, které úřady vyloučily z voleb, navštívit jiné shromáždění v Minsku. Na tomto místě se ve čtvrtek večer sešli její podporovatelé, aby jí vyjádřili podporu.  

Prezidentské volby se v Bělorusku konají v neděli. Podle pozorovatelů v nich již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Volební kampaň poznamenalo masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu. Podle lidskoprávních organizací bylo zatčeno na 1300 odpůrců tvrdou rukou vládnoucího Lukašenka. Za nejvážnější Lukašenkovu soupeřku je považována 37letá Svjatlana Cichanouská.

Minulý týden bylo u Minsku zadrženo 33 údajných ruských žoldnéřů, kteří měli podle vyšetřovatelů před volbami pomoci vyvolat protivládní nepokoje a destabilizovat předvolební situaci. Rusko obvinění odmítá.

Proslov kandidátky na prezidenta Běloruska | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Vary a Sparta dnes hrát nebudou, domácí mají zdravotní potíže

Na dnešek plánovaný předehrávaný zápas třetího kola hokejové extraligy mezi Karlovými Vary a pražskou Spartou se neuskuteční. Několik hráčů a člen realizačního týmu domácí Energie má zdravotní potíže. Západočeši o tom informovali na klubovém webu.

Karlovarští již kontaktovali krajskou hygienickou stanici. "Celý tým v nejbližší době zamíří na testy, podle výsledků testů pak bude klub dále postupovat," uvedl klub v krátkém oznámení s tím, že blíže zatím nebude situaci komentovat.

V nové extraligové sezoně byly jen za úvodní dvě kola odloženy čtyři zápasy, a to kvůli nákaze nemocí covid-19 v týmech Vítkovic a Brna. Ostravané ani Kometa nebudou hrát ani páteční 3. kolo, nedělní 4. kolo a odložený bude i jejich vzájemný duel 5. kola, plánovaný na úterý 29. září.

Další zprávy