reklama
 
 

Změny v Bělorusku. Lukašenko odvolal premiéra i ministry

Aktualizováno 27. 12. 2014 16:42
Podle tiskové agentury TASS běloruský prezident novým předsedou vlády jmenoval Andreje Kobjakova.

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu odvolal premiéra Michaila Mjasnikoviče, ekonomické ministry, šéfa centrální banky a také ředitele některých velkých společností.

Podle informace zveřejněné na prezidentském webu Lukašenko novým předsedou vlády jmenoval Andreje Kobjakova a do čela Národní banky Pavla Kallaura. Změny provedl zjevně v souvislosti s ekonomickou krizí způsobenou pádem ruského rublu.

Kobjakov, kterému je 54 let, byl v minulosti mimo jiné vicepremiérem a velvyslancem v Rusku.

Od roku 2012 byl vedoucím prezidentské kanceláře. V této funkci ho z rozhodnutí Lukašenka nyní nahradí Alexandr Kosin.

Podle běloruské ústavy premiéra jmenuje prezident se souhlasem dolní komory parlamentu. Tento souhlas mají poslanci dát do dvou týdnů od návrhu předloženého hlavou státu.

Lukašenko vyměnil i šéfy velkých podniků

Lukašenko rovněž vyměnil ministry hospodářství a průmyslu a také řídící pracovníky řady velkých podniků, jako je Minský automobilový závod, firma Belšina vyrábějící pneumatiky nebo Minský motorový závod.

Agentura AFP v souvislosti s těmito změnami poznamenala, že i když běloruský rubl není oficiálně napojen na ruskou měnu, jejíž hodnota v poslední době dramaticky klesla, je Bělorusko na Rusku silně hospodářsky závislé. Proto je velmi citlivé na veškeré otřesy ruské ekonomiky způsobené západními sankcemi a pádem ceny ropy.

Pokles ruského rublu vyvolal v Bělorusku skutečnou paniku mezi obyvatelstvem, které začalo rychle skupovat dolary. Centrální banka ve snaze tento vývoj zastavit zavedla dočasnou třicetiprocentní přirážku na nákup veškerých valut.

autor: ČTK | 27. 12. 2014 13:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama