Lukašenko kvůli plyšákům přerušil styky se Švédskem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2012 10:54
Ze Stockholmu odjíždí diplomaté, Švédi mají svoji ambasádu v Minsku vyklidit do konce srpna
Plyšový medvídek
Plyšový medvídek | Foto: Reuters

Minsk - Invaze plyšových parašutistů má nevídanou diplomatickou dohru.

Běloruský režim autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka totiž odvolal ze své ambasády ve Stockholmu veškerý personál. A zároveň vyzval švédské ministerstvo zahraničí, aby do konce srpna vyklidilo své velvyslanectví v Minsku.

Podle běloruského tisku jde o reakci na "špionážní provokaci" s plyšovými medvídky, které v červenci švédští aktivisté vysadili z letadla nad běloruským územím.

Akce švédské reklamní agentury, jejíž letadélko vysypalo nad běloruským územím 800 plyšových medvídků s textem podporujícím lidská práva v zemi, už počátkem srpna vyústila ve vážný diplomatický incident.

Alexandr Lukašenko.
Alexandr Lukašenko. | Foto: Reuters

Minsk minulý pátek de facto vyhostil švédského velvyslance Stefana Erikssona, když mu odmítl prodloužit pobyt v Bělorusku kvůli jeho údajným kontaktům s opozicí.

O tom, jak vážně Minsk celou akci bere, svědčí i fakt, že Lukašenko minulý týden nařídil šéfovi pohraniční stráže, aby letadlo s medvídky zastavil všemi prostředky. Tedy i sestřelil.

Podle prohlášení běloruské diplomacie odvolání pracovníků stockholmské mise neznamená přerušení diplomatických styků. Návrat k normálním kontaktům mezi oběma zeměmi nicméně Minsk podmiňuje "dodržováním principů vzájemné úcty, svrchované rovnosti a přátelských vztahů".

 

Právě se děje

Další zprávy