Lukašenko je antisemita, tvrdí Izraelci

man
19. 10. 2007 13:00
Běloruský vůdce v projevu kritizoval Židy
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na vojenské přehlídce v Minsku.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na vojenské přehlídce v Minsku. | Foto: Reuters

Minsk - Bělorusko a Izrael se dostaly do ostrého sporu. Příčinou jsou výroky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Na tiskové konferenci prohlásil, že Židé se nestarají o místa, kde žijí a nechávají je  v dezolátním stavu.

Jeho poznámka se týkala města Bobrujsk jižně od Minsku, kde kdysi žila početná židovská komunita a stála u zrodu města.

"Tohle město bylo založeno jako židovské. A víte, jak se Židé o města starají," řekl podle agentury Reuters běloruský lídr.

"Podívejte se na Izrael. Já tam byl, znám ho. Nechci je urazit, ale prostě se o místa, kde žijí, moc nestarají," pokračoval prezident.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na návštěvě Prahy.
Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na návštěvě Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Velvyslanec Běloruska v židovském státě byl povolán na ministesrtvo zahraničí do Jeruzaléma, aby si vyslechl oficiální izraelský protest.

"Státníci by měli proti atnisemitismu bojovat, kdekoliv zvedá hlavu, a ne ho naopak ještě podněcovat," reagovala šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová.

Izrael nicméně zatím nehodlá odvolat na protest svého velvyslance z Minsku. Vláda prý ale tuto možnosti vážně zvažovala.

Vztahy mezi Běloruskem a Izraelem byly dosud bezproblémové, přestože  Izraelci vyčítají Lukašenkovi stejně jako ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi přílišnou spolupráci s Íránem.

V Bělorusku žila až do začátku druhé světové války velká židovská komunita.Nacisté ji vyvraždili, takže dnes tam žije jen několik tisíc Židů.

Hned tři bývalí izraelští premiéři se v Bělorusku narodili: Menachem Begin, Jicchak Šamir a Šimon Peres. Pocházejí odtud také rodiče dalšího premiéra Ariela Šarona, který se ale narodil až po jejich odchodu na Blízký východ.

 

 

Právě se děje

Další zprávy