Lukašenko je antisemita, tvrdí Izraelci

man
19. 10. 2007 13:00
Běloruský vůdce v projevu kritizoval Židy
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na vojenské přehlídce v Minsku.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na vojenské přehlídce v Minsku. | Foto: Reuters

Minsk - Bělorusko a Izrael se dostaly do ostrého sporu. Příčinou jsou výroky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Na tiskové konferenci prohlásil, že Židé se nestarají o místa, kde žijí a nechávají je  v dezolátním stavu.

Jeho poznámka se týkala města Bobrujsk jižně od Minsku, kde kdysi žila početná židovská komunita a stála u zrodu města.

"Tohle město bylo založeno jako židovské. A víte, jak se Židé o města starají," řekl podle agentury Reuters běloruský lídr.

"Podívejte se na Izrael. Já tam byl, znám ho. Nechci je urazit, ale prostě se o místa, kde žijí, moc nestarají," pokračoval prezident.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na návštěvě Prahy.
Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na návštěvě Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Velvyslanec Běloruska v židovském státě byl povolán na ministesrtvo zahraničí do Jeruzaléma, aby si vyslechl oficiální izraelský protest.

"Státníci by měli proti atnisemitismu bojovat, kdekoliv zvedá hlavu, a ne ho naopak ještě podněcovat," reagovala šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová.

Izrael nicméně zatím nehodlá odvolat na protest svého velvyslance z Minsku. Vláda prý ale tuto možnosti vážně zvažovala.

Vztahy mezi Běloruskem a Izraelem byly dosud bezproblémové, přestože  Izraelci vyčítají Lukašenkovi stejně jako ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi přílišnou spolupráci s Íránem.

V Bělorusku žila až do začátku druhé světové války velká židovská komunita.Nacisté ji vyvraždili, takže dnes tam žije jen několik tisíc Židů.

Hned tři bývalí izraelští premiéři se v Bělorusku narodili: Menachem Begin, Jicchak Šamir a Šimon Peres. Pocházejí odtud také rodiče dalšího premiéra Ariela Šarona, který se ale narodil až po jejich odchodu na Blízký východ.

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy