Lufthansa ve stávce omezila lety, také z Prahy

ČTK ČTK
22. 2. 2010 18:37
Část letů však převezmou partnerské společnosti
Foto: Reuters

Frankfurt/Berlín - Německá letecká společnost Lufthansa pro dnešní den kvůli stávce pilotů zrušila pět odletů z Prahy do Německa. "Jde především o spoje do Frankfurtu nad Mohanem, sdělila agentuře ČTK mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová. Běžně má Lufthansa v pondělním letovém řádu 11 letů do Německa.

Situace na letišti je podle ní ale klidná. "Zatím se žádné srocení pasažérů nevytváří, Lufthanse se zřejmě daří informovat klienty," uvedla Lagronová. Z pěti zrušených odletů připadají čtyři na Frankfurt, Němci rovněž zrušili let do Mnichova ve 12:55. Další lety do bavorské metropole a všechny spoje do Düsseldorfu létají bez omezení.

V dalších dnech už by se měly podle informací z ruzyňského letiště rušit pouze lety mezi Prahou a Frankfurtem. Na úterý Lufthansa potvrdila zrušení všech pěti letů z Prahy, analogicky s tím se ruší všechny přílety z Frankfurtu. Celkem to je deset letů tam i zpět.

Protest německých pilotů nahrává konkurenci, výrazně se projevil také v knihovacím systému Českých aerolinií. Počet rezervací na lety ČSA do Německa pro tento týden vzrostl zhruba o polovinu, řádově českému dopravci přibyly stovky cestujících. Na dotčené linky proto ČSA mimořádně nasazují větší stroje než obvykle.

Žádají soud o zákaz stávky

Německá letecká společnost Lufthansa podle zprávy agenutry AP dnes požádala soud, aby pilotům zakázal pokračovat ve stávce. Ta firmu denně připravuje odhadem o 25 milionů eur (asi 644 milionů Kč).

Odborový svaz Verdi, který reprezentuje zhruba 52 tisíc zaměstnanců, žádá vyšší mzdy. Přepážky zejí prázdnotou.
Odborový svaz Verdi, který reprezentuje zhruba 52 tisíc zaměstnanců, žádá vyšší mzdy. Přepážky zejí prázdnotou. | Foto: Reuters

Do stávky, kterou organizuje odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit (VC), vstoupily více než čtyři tisíce pilotů. Jen na dnešek tak byla Lufthansa nucena zrušit kolem 800 letů. Podle výše tržeb je Lufthansa největším leteckým přepravcem v Evropě a nynější stávka je největší v historii firmy i v historii letecké přepravy v Německu. Kvůli stávce se teď s problémy po celém světě potýká odhadem na 10.000 cestujících, kteří měli s Lufthansou letět.

"Tímto potvrzujeme, že o půlnoci začala stávka, kterou zahájila odborová organizace Vereinigung Cockpit," píše se ve stručném sdělení podniku. Management se snažil s odboráři ještě v neděli večer dohodnout, ale marně. Stávka by měla trvat čtyři dny, pokud se ovšem piloti se zaměstnavatelem nedohodnou na ústupcích. Piloti stávkují za mzdové požadavky a záruky zaměstnanosti.

"Obvykle máme 1800 letů denně. Na dnešek počítáme s tím, že uskutečníme asi 1000 letů, některé lety ale během dne možná ještě budou zrušeny," varoval dopravce. Dálkových letů dnes Lufthansa nabídne jen asi 160. Ke stávce se připojili rovněž piloti nákladní společnosti Lufthansa Cargo a také piloti společnosti Germanwings, což je nízkonákladový přepravce ze skupiny Lufthansa.

Stávka v Lufthanse ale není zdaleka jediným problémem, který se v tomto týdnu může cestujících dotknout. Dnes totiž končí lhůta, dokdy se mohou k případnému vstupu do stávky vyjadřovat i zaměstnanci britské letecké společnosti British Airways.

Zatímco řadu vnitrostátních linek je Lufthansa schopna s pomocí partnerů zajistit, u letů po Evropě už je to horší. Neuskuteční ani řadu dálkových letů, nepoletí například některé spoje do New Yorku a Denveru.

Stávku nejvíce pocílilo deset největších letišť v Německu. Takto to vypadalo ve Frankfurtu nad Mohanem.
Stávku nejvíce pocílilo deset největších letišť v Německu. Takto to vypadalo ve Frankfurtu nad Mohanem. | Foto: Reuters

Vedení aerolinií ustupuje, ale ne dost 

Odboráři sice vedení podniku o víkendu nabídli nová jednání, Lufthansa se k nim ale nechce vrátit dřív, dokud odbory neustoupí od požadavků, kde rozhodování patří podle Lufthansy do výlučné pravomoci managementu.

Člen správní rady Lufthansy Stefan Lauer o víkendu řekl listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, že firma je připravena garantovat jistotu zaměstnání pro všechny piloty do roku 2012. Garanci je prý schopna i prodloužit do roku 2013 nebo 2014, ovšem jen pod podmínkou, že piloti budou ochotni alespoň rok zanechat požadavků na zvýšení platů.

Lufthansa sídlí v Kolíně nad Rýnem a drží významné podíly v několika leteckých společnostech. Vliv má například na švýcarskou společnost Swiss International Airlines, rakouskou Austrian Airlines, americkou JetBlue či britskou BMI. Těchto aerolinek se stávka v Lufthanse netýká. Na ně se nyní Lufthansa snaží změnit rezervaci svým cestujícím. Kde však nelze rezervaci změnit, tam bude Lufthansa vracet peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy