Cameron apeluje na Brity: Zůstaňme v EU. Pokud odejdeme, budeme muset zvýšit daně a omezit výdaje

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2016 22:03
"Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval v neděli Brity před referendem o setrvání země v EU premiér David Cameron. Po třídenním přerušení, k němuž došlo po čtvrteční vražě poslankyně Jo Coxové, pokračuje kampaň obou táborů. Podle ministra financí Georgea Osborna by vystoupení z Evropské unie poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady.
David Cameron.
David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. V článku v nedělním vydání listu The Sunday Telegraph to napsal premiér David Cameron, který setrvání Londýna v evropském bloku podporuje.

V Británii po třídenním přerušení pokračuje kampaň před referendem o budoucnosti Británie v EU, které se koná ve čtvrtek. Příznivci i odpůrci setrvání země v unii ji pozastavili po čtvrteční vraždě poslankyně Jo Coxové.

"Pokud se rozhodneme odejít z EU, tak odejdeme, a to se všemi následky, které budou mít dopad na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval Cameron. "Tak to je," řekl o referendu s tím, že výsledky budou neodvolatelné.

Cameron v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale podle něj členství v EU symbolizuje základy "britskosti", jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled.

Kampaň odpůrců EU tvrdí, že referendum bude hlasování za demokracii, ale podle Camerona je už samotný plebiscit vrcholem demokracie, kterou představovala zavražděná poslankyně Jo Coxová. Dodal, že Coxová, kterou tento týden zabil vrah v jejím volebním okrsku, představovala to nejlepší z Británie, tedy slušnost a milosrdenství.

Ve večerním debatním pořadu Question Time, kde odpovídal na dotazy diváků z publika, Cameron řekl, že by vláda musela v případě brexitu zvýšit daně a omezit výdaje. Řešení otázky imigrace do Británie je podle něj složité, neboť "do této země chce přijít mnoho lidí". Odchod z EU ale není správným řešením problému s imigrací, jak tvrdí zastánci brexitu, uvedl premiér. Kdyby Británie z EU odešla, byla by podle něj "srab". "A já si myslím, že Británie srab není," dodal.

Obavy z dominového efektu

Brexit je noční můrou i dalších evropských politiků. V rozhovoru pro nedělní vydání německého nedělníku Tagesspiegel am Sonntag lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn varoval, že může ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části.

"Není vyloučeno, že Brexit povede k dominovému efektu ve východní Evropě," řekl Asselborn. V této souvislosti zmínil Polsko, jehož konzervativní vláda zastává k unii podobně kritický postoj jako britský premiér David Cameron.

Asselborn rovněž prohlásil, že Cameron učinil historickou chybu tím, že referendum o setrvání Británie v EU vůbec vypsal. I kdyby Londýn nakonec v evropském bloku zůstal, nevyřeší to podle něj problém negativního postoje Británie k EU.

Lucemburský ministr je ale přesvědčen, že ani případný odchod Británie nesmí Evropu odradit od jejího integračního kurzu. "Ne méně, ale více Evropy," dodal.

Asselborn se příští týden v sobotu, tedy dva dny po britském referendu, zúčastní v Berlíně schůzky ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského bloku. Takzvanou šestku tvoří vedle Lucemburska ještě Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo a Itálie.

Ministr financí očekává prudký růst inflace

Podle britského ministra financí Georgea Osborna by vystoupení Británie z Evropské unie poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady. "Ústřední odhad je, že náš hrubý domácí produkt (HDP) bude o pět až šest procent nižší. Osobně si myslím, že to může být mnohem horší," řekl Osborne v neděli televizi ITV.

Ministr financí v květnu řekl, že po případném odchodu z evropského bloku očekává po dva roky o šest procent nižší výkon ekonomiky oproti tomu, jaký by byl, kdyby Británie odhlasovala setrvání v EU. Prohlásil také, že očekává prudký růst inflace a až o 18 procent snížení cen bytů a domů.

"Lidé už tak jednají. Nekupují domy, nepořizují si auta. Odkládají investice. To vše kvůli referendu. To je příchuť toho, co bude následovat," dodal.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy