Lubitzův otec kritizuje vyšetřování havárie letadla Germanwings. Nebyla to vina mého syna, tvrdí

ČTK ČTK
22. 3. 2017 23:10
Günter Lubitz, otec kopilota letadla společnosti Germanwings Andrease Lubitze, se chystá přesně dva roky od tragédie, která stála život 150 lidí, uspořádat v Berlíně tiskovou konferenci. Je přesvědčen, že jeho syn nezpůsobil pád letadla záměrně a že vyšetřovatelé byli vůči němu zaujatí. Zástupci pozůstalých po obětech havárie to označili za "nezodpovědné" a "nechutné". Za nemístnou označil plánovanou tiskovou konferenci také mluvčí Lufthansy, jejíž jsou Germanwings dceřinou společností.
Andreas Lubitz.
Andreas Lubitz. | Foto: Reuters

Berlín - Rodina kopilota letadla společnosti Germanwings Andrease Lubitze, který úmyslně navedl stroj do skalního masivu ve francouzských Alpách, po dvou letech od neštěstí kritizuje výsledky vyšetřování. Lubitzův otec je přesvědčený, že jeho syn pád letadla nezpůsobil záměrně. Řekl to v rozhovoru s listem Die Zeit. Na pátek chystá Lubitz starší tiskovou konferenci.

"Náš syn byl velmi zodpovědný člověk. Neměl důvod plánovat a spáchat sebevraždu a už vůbec ne vzít se sebou na smrt 149 nevinných lidí," uvedl Günter Lubitz v rozhovoru. "Takové chování prostě k jeho osobnosti nesedí," dodal.

Vyšetřovatelé podle něj byli vůči jeho synovi zaujatí. "Zcela zjevně tu byly věci, které se nevyšetřovaly, protože je asi nikdo vyšetřovat ani nechtěl," uvedl Lubitz starší. Připomínky jeho rodiny úřady podle něj zcela ignorovaly.

Andreas Lubitz 24. března 2015 na cestě z Barcelony do Düsseldorfu podle vyšetřovatelů úmyslně navedl airbus do skalního masivu mezi obcemi Le Vernet a Prads-Haute-Bléone ve francouzských Alpách. Na palubě byl jako druhý pilot, využil ale momentu, kdy kapitán odešel na toaletu, a v kokpitu se zamknul.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že Lubitz měl na den nehody vypsanou neschopenku od lékaře, kterou ale doma roztrhal. Dlouhodobě trpěl psychickými problémy. Před osudným letem si také sedmadvacetiletý pilot hledal na internetu informace o sebevraždách a o zabezpečení dveří kokpitu.

Podle německých vyšetřovatelů, kteří konečnou zprávu zveřejnili letos v lednu, nese na tragédii vinu pouze samotný kopilot. Paralelní vyšetřování vedené ve Francii ještě neskončilo.

Günter Lubitz se chystá v pátek - přesně dva roky od tragédie, která stála život 150 lidí - na tiskové konferenci v Berlíně představit svůj pohled na věc. Zástupci pozůstalých po obětech havárie to označili za "nezodpovědné" a "nechutné". Za nemístnou označil plánovanou tiskovou konferenci také mluvčí Lufthansy, jejíž jsou Germanwings dceřinou společností.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy