Lubitzův otec kritizuje vyšetřování havárie letadla Germanwings. Nebyla to vina mého syna, tvrdí

ČTK ČTK
22. 3. 2017 23:10
Günter Lubitz, otec kopilota letadla společnosti Germanwings Andrease Lubitze, se chystá přesně dva roky od tragédie, která stála život 150 lidí, uspořádat v Berlíně tiskovou konferenci. Je přesvědčen, že jeho syn nezpůsobil pád letadla záměrně a že vyšetřovatelé byli vůči němu zaujatí. Zástupci pozůstalých po obětech havárie to označili za "nezodpovědné" a "nechutné". Za nemístnou označil plánovanou tiskovou konferenci také mluvčí Lufthansy, jejíž jsou Germanwings dceřinou společností.
Andreas Lubitz.
Andreas Lubitz. | Foto: Reuters

Berlín - Rodina kopilota letadla společnosti Germanwings Andrease Lubitze, který úmyslně navedl stroj do skalního masivu ve francouzských Alpách, po dvou letech od neštěstí kritizuje výsledky vyšetřování. Lubitzův otec je přesvědčený, že jeho syn pád letadla nezpůsobil záměrně. Řekl to v rozhovoru s listem Die Zeit. Na pátek chystá Lubitz starší tiskovou konferenci.

"Náš syn byl velmi zodpovědný člověk. Neměl důvod plánovat a spáchat sebevraždu a už vůbec ne vzít se sebou na smrt 149 nevinných lidí," uvedl Günter Lubitz v rozhovoru. "Takové chování prostě k jeho osobnosti nesedí," dodal.

Vyšetřovatelé podle něj byli vůči jeho synovi zaujatí. "Zcela zjevně tu byly věci, které se nevyšetřovaly, protože je asi nikdo vyšetřovat ani nechtěl," uvedl Lubitz starší. Připomínky jeho rodiny úřady podle něj zcela ignorovaly.

Andreas Lubitz 24. března 2015 na cestě z Barcelony do Düsseldorfu podle vyšetřovatelů úmyslně navedl airbus do skalního masivu mezi obcemi Le Vernet a Prads-Haute-Bléone ve francouzských Alpách. Na palubě byl jako druhý pilot, využil ale momentu, kdy kapitán odešel na toaletu, a v kokpitu se zamknul.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že Lubitz měl na den nehody vypsanou neschopenku od lékaře, kterou ale doma roztrhal. Dlouhodobě trpěl psychickými problémy. Před osudným letem si také sedmadvacetiletý pilot hledal na internetu informace o sebevraždách a o zabezpečení dveří kokpitu.

Podle německých vyšetřovatelů, kteří konečnou zprávu zveřejnili letos v lednu, nese na tragédii vinu pouze samotný kopilot. Paralelní vyšetřování vedené ve Francii ještě neskončilo.

Günter Lubitz se chystá v pátek - přesně dva roky od tragédie, která stála život 150 lidí - na tiskové konferenci v Berlíně představit svůj pohled na věc. Zástupci pozůstalých po obětech havárie to označili za "nezodpovědné" a "nechutné". Za nemístnou označil plánovanou tiskovou konferenci také mluvčí Lufthansy, jejíž jsou Germanwings dceřinou společností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy