Lovestory nebyla, popřel flirt s Dianou exprezident

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
23. 9. 2009 21:20
Valéry Giscard d'Estaing sepsal román, inspirovala ho princezna z Walesu
Diana prostřed živé zábavy s bývalým francouzským prezidentem. Valery Giscard d'Estaing ji bavil v zámku ve Versailles
Diana prostřed živé zábavy s bývalým francouzským prezidentem. Valery Giscard d'Estaing ji bavil v zámku ve Versailles | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing vyvrátil domněnky o možném vztahu s tragicky zesnulou princeznou Dianou.

Spekulace o milostném vztahu někdejšího prvního muže Francie s lady Dianou se vyrojily poté, co byla připravenu k tisku jeho nová kniha s názvem Princezna a prezident. Novela pojednává o románku mezi britskou princeznou a francouzským vůdcem.

V něm novináři identifikovali d'Estainga, přičemž postava hlavní hrdinky, britské princezny Patricie z Cardiffu, je zcela zřejmě inspirována princeznou Dianou. A d'Estaing to nepopírá.

Den po vypuknutí debat o možné lovestory však přispěchal s vysvětlením. Princezna Diana pro něj skutečně byla inspirací, samotný příběh je ale smyšlenkou.

Princezna Diana s manželkou tehdejšího prezidenta Anemone Giscard d'Estaingovou
Princezna Diana s manželkou tehdejšího prezidenta Anemone Giscard d'Estaingovou | Foto: Reuters

"Fakta jsem si vymyslel, ale místa a pohnutky postav už ne," řekl v rozhovoru pro Le Point muž, který vládl Francii v letech 1974-1981.

Dodává, že Lady Diana je hlavní postavou románu a že se jí snažil vylíčit tak, jakou si ji pamatuje ze společných setkání. Nad domněnkami, že se snad románem snaží oživit dávný románek, se jen usmívá.

"Trochu jsem ji poznal v důvěrném prostředí, ale není třeba přehánět," řekl. Údajně to byla právě ona, kdo mu jako první vnukl myšlenku podobnou knihu napsat.

Román byl nápad princezny Diany

"Hovořili jsme o milostných příbězích mezi představiteli velkých zemí a ona řekla, proč o tom nenapíšu knihu," vypráví bývalý prezident.

Když se oba znovu setkali v roce 1997, Diana se d'Estainga zeptala, jak pokračuje práce na románu.

Diana, princezna z Walesu, na archivním snímku z konce prosince 1994.
Diana, princezna z Walesu, na archivním snímku z konce prosince 1994. | Foto: Reuters

"Za šest týdnů pak tak tragicky zemřela. Bral jsem to jako závazek, který musím dodržet," tvrdí d'Estaing. Ostatně kniha věnováním "Slib dodržen" začíná.

"Bývalí francouzští prezidenti píší jen memoáry, které pak nikdo nečte. Na to já nikdy nepřistoupil a postupem času se cítím čím dál volnější," pochvaluje si v rozhovoru pro Le Point vlastní výběr románového žánru.

Perličkou je, že Princezna a prezident by měla vyjít příští měsíc, jen krátce před tím, než další bývalý francouzský prezident a d'Estaingův dlouhodobý politický odpůrce Jaques Chirac vydá první díl svých memoárů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy