Lovci migrantů. Za hranicí EU zatýkají běžence oddíly dobrovolníků, objevilo se první video

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2016 11:39
Skupiny dobrovolných "lovců migrantů" berou v Bulharsku zákony do svých rukou. Podle ministryně vnitra u nich končí i peníze, které uprchlíci mají u sebe.
Pro uprchlíky je stále obtížnější dostat se přes ploty a dráty. Jsou v Makedonii, Bulharsku, Maďarsku i Slovinsku.
Pro uprchlíky je stále obtížnější dostat se přes ploty a dráty. Jsou v Makedonii, Bulharsku, Maďarsku i Slovinsku. | Foto: Reuters

Sofie - Proti uprchlíkům, překračujícím tureckou hranici do Bulharska, v balkánské zemi zasahují i civilisté. Zaznamenáno už je několik případů a tento týden se objevilo na internetu první video.

Lidé na něm spoutávají ruce třem Afgháncům a křičí na ně, ať jdou pryč z Bulharska.

Zatýkání migrantů bulharskými "strážci hranic". | Video:

Na Facebooku iniciátoři těchto zásahů vyzývají další lidi, aby je následovali a sami posílali běžence zpět do Turecka.

"Nespolupracujeme s policejními zrádci. Konáme sami!" stojí ve výzvě.

Jedná se o týmy dobrovolníků, kteří se zaměřují na „lov“ běženců. Hovoří se však o tom, že rovněž migrantům berou peníze a cenné věci.

Oslavován jako hrdina

Tváří těchto oddílů se stal devětadvacetiletý Dinko Valev z města Jambol na východě Bulharska.

Dostává se mu velké pozornosti médií a na sociálních sítích je oslavován jako hrdina, který loví migranty "holýma rukama".

Ve vysílání komerční televize NOVA ho dokonce pochválil policejní šéf Antonio Angelov. Později ale svá slova zmírnil a prohlásil, že pouze policie je oprávněná zadržovat lidi, napsal server Novinite.com.

Ministryně vnitra Rumjana Bačvarovová tvrdí, že takzvaným dobrovolným strážcům hranice jde hlavně o peníze, které mají migranti u sebe, a také o dosažení pochybné slávy a popularity.

Méně oblíbená trasa

Premiér Bojko Borisov na sérii incidentů reagoval prohlášením, že vláda vítá spolupráci občanů, ale v souladu se zákony by měli upozornit policii a ta pak bude dělat svoji práci.

Přes turecko-bulharskou hranici od konce roku 2013 zamířilo do Evropy už více než 100 tisíc uprchlíků. Nebyla tolik vyhledávaná jako plavba na řecké ostrovy, protože Bulhaři postavili 33 kilometrů dlouhý plot s ostnatými dráty a nyní budují další úsek. Pohraničníci některé úseky hlídají ve velkém počtu.

Navíc jsou turečtí pašeráci pověstní tím, že běžence z dodávek nebo nákladních automobilů vyhazují ještě hluboko na turecké straně, ale tvrdí jim, že už jsou v Bulharsku nebo těsně u hranice.

Jde o vnější hranici Evropské unie, do které Bulharsko vstoupilo v roce 2007.

Loni v říjnu bulharský policista zastřelil afghánského migranta. Šlo ale o nešťastnou náhodu. Střílel do vzduchu pro výstrahu a kulka se odrazila od nedalekého mostu.

Policisté často nacházejí na bulharské straně hranice těla migrantů, kteří zabloudili nebo umrzli. Lidskoprávní organizace kritizují bulharské vojáky za to, že některé uprchlíky nutí vrátit se do Turecka násilím.

 

Právě se děje

Další zprávy