Lov ptáků na Maltě nezakážou. Střelci vyhráli referendum

ČTK ČTK
12. 4. 2015 13:16
Hlasování se týkalo pouze jarní části sezony, v níž někteří lovci čekají na ptáky vracející se z afrických zimovišť do Evropy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv

Valletta - Milovníci tradičního lovu ptáků na Maltě těsně vyhráli sobotní referendum o tom, zda zrušit, či zachovat jarní část tohoto lovu. Malta má jako jediná v Evropské unii výjimku z unijních směrnic na ochranu přírody a na ostrově se tak smějí lovit ptáci na podzim a na jaře - při jejich cestách do afrických zimovišť či při návratu do Evropy. Hlasování se týkalo jen jarní sezóny.

Tu považují ochránci přírody za obzvlášť brutální, neboť obětí ptáčníků a střelců se ptáci stávají po vyčerpávajícím přeletu moře a před kladením vajec.

Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že pro pokračování tradice se vyslovilo 51 procent hlasujících. Ekologové přiznali porážku, nicméně ujistili, že budou dál bojovat za zachování ptačích druhů, z nichž některé podle jejich názoru lovci dramaticky ohrožují.

Část lovců na ptáky číhá jen pro zábavu

Ptáci se na jaře vracejí do Evropy z Afriky, kde přečkali zimu. Po únavné cestě na ně na maltském pobřeží čekají lovci: někteří ptáky střílejí jen pro zábavu, jiní je lapají do sítí živé. Opeřenci se pak ocitnou na trhu, kde se prodávají jako zpívající dekorace či jako doplněk do kuchyně.

Výsledek hlasování potvrdil průzkumy před referendem, které označovaly síly obou táborů za vyrovnané. Politické strany k referendu nezaujaly oficiální postoje, ale premiér Muscat i opoziční předák Simon Busuttil shodně prohlásili, že budou hlasovat pro jarní lov.

Muscat dal dnes ovšem najevo, že výsledek referenda nelze chápat jako zelenou pro jakýkoli lov ptáků. Premiér zdůraznil, že úřady budou důsledně uplatňovat existující právní úpravu a její porušení budou přísně trestat.

Malta si při vstupu do Evropské unie vyjednala výjimku, která mimo jiné umožňuje lovit hrdličky a křepelky během dvacetidenního období na přelomu dubna a května. Ekologové ale tvrdí, že někteří lovci toho využívají i k odchytu nebo zabíjení dalších druhů.

V minulosti se lov ptáků stal na Maltě choulostivou politickou otázkou. Pokusy některých vlád o jeho omezení měly často za následek posílení opozice. Na zhruba čtyřsettisícovém ostrově se podle některých průzkumů lovu ptáků věnuje na 15 000 lidí. Petici požadující uspořádání sobotního referenda podepsalo zhruba 45 000 občanů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

Další zprávy