Jako z filmu. Zloději ukradli z muzea stokilovou zlatou minci, u soudu mlčeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 16:45
V Berlíně začal ve čtvrtek soud se čtveřicí mužů, kteří jsou obžalováni z krádeže největší zlaté mince na světě ze zdejšího Bodeho muzea. Stokilogramové platidlo mělo hodnotu kolem 3,75 milionu eur (96 milionů korun) a zatím se nenašlo. Mužům, z nichž jeden pracoval v muzeu jako hlídač, hrozí několikaleté vězení.
V Berlíně začal soud kvůli krádeži největší zlaté mince světa.
V Berlíně začal soud kvůli krádeži největší zlaté mince světa. | Foto: Reuters

Mince, na níž byla vyobrazena britská královna Alžběta II., z objektu v centru německé metropole zmizela v noci na 27. března 2017 a její odcizení mělo podle mnohých téměř filmové rozměry. Trojice černě oděných mužů schovávajících své obličeje do kapucí bund tehdy kolem 3:30 vnikla po žebříku oknem do muzea ze strany, kde budova sousedí s trasou městských vlaků.

Když se muži dostali k vystavené minci z ryzího zlata, rozbili sekerou ochrannou vitrínu z pancéřovaného skla. Svůj lup pak pomocí vozíku pro transport nábytku převezli k oknu, dostali na koleje a odtud pak kolečkem přes železniční most přes řeku Sprévu.

Na druhé straně řeky minci z městské tratě shodili do parku Monbijou, kam sami slanili. Z místa poté odjeli autem. Policie další den u místa činu našla jen použité nástroje.

Vyšetřování vedlo k hlídači v muzeu Dennisovi W., který si nedlouho po činu koupil zlatý řetízek v hodnotě více než 10 tisíc eur (256 tisíc korun), a navíc se zajímal o nákup luxusního vozu. Přes něj se policisté dostali k trojici členů jednoho z berlínských arabských gangů, která podle nich čin na základě tipu hlídače uskutečnila. V autě jednoho z podezřelých se při zátahu z července 2017 našly stopy zlata.

Obžalovaní, kterým je nyní mezi 20 a 24 lety, podle vyšetřovatelů čin připravovali asi deset dní. Nikdo z mužů, kteří jsou stíháni na svobodě, ve čtvrtek u soudu nepromluvil. Jejich obhájci ale uvedli, že důkazy shromážděné policií proti nim jsou nedostatečné.

Arabský klan, k němuž podle vyšetřovatelů patří trojice obžalovaných, která má stejně jako bývalý hlídač německé občanství, byl v minulosti opakovaně v hledáčku zdejších úřadů. Loni v červenci mu zabavily 77 nemovitostí v hodnotě 9,3 milionu eur (238 milionů korun), které podle policie pocházely z nelegální činnosti.

Vzácná mince o průměru 53 centimetrů a tloušťce tří centimetrů vznikla v roce 2007 v Kanadě a na světě existovala jen v pěti exemplářích. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že po uloupení byla rozdělena na malé kousky a rozprodána.

 

Právě se děje

Další zprávy