Lotyšsko drasticky sníží platy. Lidé protestují

Zahraničí Zahraničí
18. 6. 2009 15:40
Odbory na dnešek svolaly demonstraci do Rigy

Riga - Lotyšská vláda v parlamentu prosadila drastické rozpočtové škrty, které mají  v pobaltské republice odvrátit bankrot.

Teď se čeká, jak bolestivá opatření přijme obyvatelstvo. Učitelé se musí připravit na snížení platů až o 40 procent, policisté a jiní státní zaměstnanci minimálně o 20 procent. Důchodcům se zmenší penze o desetinu.

Očekává se vlna propouštění učitelů a zdravotníků, protože řada škol a nemocnic bude v rámci úsporných opatření zrušena.

Odbory na dnešek svolaly první protesty. V centru Rigy se shromáždily tisíce lidí. Demonstranti nesli transparenty s nápisy Neokrádejte chudé penzisty a Spokojení učitelé znamenají dobrou výuku.

"Nemůžeme zachránit stát na úkor penzistů, učitelů, pracovníků zdravotnictví, kultury a policistů," řekl odborový předák Peteris Krigers.

Školské odbory požadují rezignaci ministra školství. Kvůli nesouhlasu s navrženými úsporami ve středu večer sám odstoupil ministr zdravotnictví.

"Vláda je stabilní a myslím, že ze všeho nejvíce teď Lotyšsko potřebuje politickou stabilitu," řekl agentuře BNS premiér Valdis Dombrovskis.

Kabinet rozhodl o škrtech ve výší 500 milionů latů (19 miliard) korun, aby splnil podmínky pro uvolnění půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Už příští týden by tak Lotyšsko mělo dostat 1,2 miliardy eur.

Riga byla svědkem násilných demonstrací kvůli krizi v lednu. Policie před parlamentem rozháněla dav obušky a slzným plynem.

Lotyšská ekonomika zaznamenala mimořádný propad. V letošním prvním čtvrtletí meziročně o osmnáct procent. Před krizí několik let rostla o deset procent.

Sousední Litva a Estonsko také těžce zápasí s krizí, ale tak bídně jako Lotyšsko na tom nejsou.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy