Čtyřhvězdičková důstojnice boří hranice. Jako první žena povelí vzdušné obraně Spojených států

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
13. 5. 2016 13:54
Sedmapadesátiletá Lori Robinsonová přebírá zodpovědnost za Severní velitelství sídlící ve státě Colorado, které má na starosti obranu amerického území. Současně se tak dostává i do čela Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), v němž Washington spolupracuje s Kanadou. Čtyřhvězdičková důstojnice - jedna ze dvou v americkém letectvu - má se vzdušnými silami provázaný celý svůj život. Její otec sloužil jako pilot ve vietnamské válce, ona sama se za letce vdala a její dcera zemřela během leteckého výcviku. Poslední dva roky Robinsonová velela americkým vzdušným silám v Tichomoří.
Generál Lori Robinsonová.
Generál Lori Robinsonová. | Foto: Wikimedia Commons/U.S. Air Force

Washington - Ženy v amerických ozbrojených silách překonaly další milník. Lori J. Robinsonová s hodností čtyřhvězdičkového generála se v pátek jako vůbec první žena v historii ujímá velení nad jedním z hlavních amerických bojových velitelství.

V řadách letectva USA je přitom v tuto chvíli v aktivní službě kromě ní samotné už jen jedna žena, která se na rameni pyšní stejným počtem hvězd.

Sedmapadesátiletá Robinsonová přebírá zodpovědnost za Severní velitelství USA (U.S. Northern Command - pozn. red.), sídlící na Petersonově letecké základně v Colorado Springs ve státě Colorado.

Centrála, která vznikla krátce po teroristických útocích v roce 2001, spadá mezi osm tzv. jednotných bojových velitelství USA. Jejím úkolem je obrana amerického území. Zároveň poskytuje pomoc i civilním úřadům v případě mimořádných událostí.

Třicet čtyři let ve službě

Díky nové pozici se Robinsonová současně dostává i do čela Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), na kterém se Washington podílí s Kanadou. NORAD zajišťuje obranu severoamerického kontinentu - poskytuje zejména varování před případným útokem ze vzduchu.

Časopis Time čtyřhvězdičkovou důstojnici v dubnu zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí za rok 2016. Její nová pozice podle listu "každé důstojnici jasně ukazuje, že vrcholné role jsou nyní ženám otevřeny," uvedl server Military Times.

(text pokračuje pod tweetem)

Robinsonová k letectvu nastoupila v roce 1982. Poslední dva roky velela americkým vzdušným silám v Tichomoří. Její jmenování do této pozice v roce 2014 vzbudilo v armádních řadách rozruch. Ačkoli má Robinsonová za sebou stovky hodin ve vzduchu, není pilotem z povolání – sloužila jako tzv. air battle manager a taktik.

V čele pacifických sil měla Robinsonová na starosti území rozprostírající se přes více než polovinu zeměkoule. "Pracujete s mnoha zeměmi, mnoha vzdušnými silami v Pacifiku, Čína je jednou z nich," cituje agentura AP generálmajora Darrylla Wonga. "Musela se učit hodně rychle."

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

S letectvem je provázaná celá její rodina

Čtyřhvězdičková důstojnice má se vzdušnými silami provázaný celý svůj život. Její otec sloužil jako pilot ve vietnamské válce. "Vzhlížela jsem ke svému otci celý svůj život," přiznala v dubnu v senátu Kongresu.

Za letce se Robinsonová také vdala. Jejím manželem je David Robinson, nyní dvouhvězdičkový generál ve výslužbě, někdejší pilot předváděcí letky Thunderbirds.

Letectvo jí ale také mnoho vzalo. Její dcera, podporučice Taryn Ashley Robinsonová, před deseti lety zemřela na následky nehody při výcviku. Nebylo jí ani 23 let.

Žena s velkým rozhledem

Lidé z jejího okolí Lori Robinsonovou popisují jako člověka zastupujícího novou generaci vůdců, uvedla agentura AP. Roli letectva dokáže chápat v širším slova smyslu a nahlíží na něj i z pohledu kybernetické bezpečnosti, nových technologií a možností ve vesmíru.

"Gen. Robinsonová tuto změnu reflektuje tak jako nic jiného. Má schopnost posbírat mnoho kousků skládačky a ze strategického hlediska je poskládat dohromady," řekla na její adresu plukovnice ve výslužbě Maria Carlová.

Generálmajor Darryll Wong ji popisuje jako ženu, která je silným vůdcem, ale dokáže i soucítit. "Řadovým členům to hodně napoví."

Jednotných bojových velitelství, mezi které patří i to Severní, je celkem osm. Jsou rozdělené podle geografické příslušnosti nebo své specializované role. Kombinují přitom prvky z více odvětví amerických ozbrojených sil – tedy armády, námořnictva, letectva či námořní pěchoty.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy