reklama
 
 

Za útokem na novinářku v Černé Hoře stál kriminální gang, uvedla po roce policie

19. 2. 2019 17:30
Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici má na svědomí kriminální organizace. V metropoli Černé Hory to v úterý oznámili vedoucí představitelé policie. Média nezaznamenala, že by se vyjádřili k motivu útoku či k případnému objednavateli.

Lakičovou, která je redaktorkou vůči vládě kritického listu Vijesti, loni 8. května postřelil před jejím domem muž, který k ní přistoupil. Stalo se to na stejném místě, kde ji už v březnu 2012 surově zbil jiný útočník.

Ředitel centra první pomoci Nermin Abdić bezprostředně po loňském útoku řekl, že Lakičová byla zasažena do nohy a její život není ohrožen.

Zástupce velitele policejního ředitelství v Podgorici Enis Baković na úterní tiskové konferenci řekl, že policie objasnila pokus o vraždu novinářky. Zločin má podle něj na svědomí zločinecká organizace, z níž bylo už zatčeno devět členů, "kteří páchali závažné trestné činy namířené proti životu a zdraví". O motivu útoku ani o případném objednavateli se nezmínil.

Lakičová je už řadu let terčem výhrůžek souvisejících s jejími články, které se často zaměřují na korupci. Před útokem z roku 2012 psala o pašování cigaret, do něhož byli podle ní zapleteni i významní činitelé.

Začátkem roku 2011 Lakičová zjišťovala informace o tom, jestli se v továrně Tara v Mojkovaci v centrální části Černé Hory a v jejím skladišti v obci Donja Gorica vyrábějí a následně pašují falešné značky cigaret. Napsala o tom několik článků, a když se případem začala zabývat policie a prokuratura, začaly chodit výhrůžky. Novinářka mimo jiné napsala, že s těmito ilegálními aktivitami byli spojeni pracovníci policie a Úřadu pro národní bezpečnost.

Kromě pokusu o vraždu Lakičové jsou podle Bakoviče zadržení členové gangu podezřelí i z vraždy osoby blízké zločineckému podsvětí spáchané dva týdny po útoku na redaktorku deníku Vijesti.

Náčelník bezpečnostního centra v Podgorici Milovan Pavičević řekl, že uvedená kriminální skupina měla na více místech metropole pronajaté byty, které využívala k přípravě trestných činů a ke skladování a skrývání pro ně nezbytných věcí a prostředků. Při raziích v Podgorici a Cetinji policisté našli velké množství zbraní a munice, výbušniny a výbušná zařízení, ruční granáty, taktické a komunikační prostředky, rušičky a speciální výbavu k otevírání aut a bytů.

autor: ČTK | 19. 2. 2019 17:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama