Za útokem na novinářku v Černé Hoře stál kriminální gang, uvedla po roce policie

ČTK ČTK
19. 2. 2019 17:30
Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici má na svědomí kriminální organizace. V metropoli Černé Hory to v úterý oznámili vedoucí představitelé policie. Média nezaznamenala, že by se vyjádřili k motivu útoku či k případnému objednavateli.
Postřelená černohorská novinářka Olivera Lakić na fotografii vytisknuté na přední straně novin, pro které pracuje.
Postřelená černohorská novinářka Olivera Lakić na fotografii vytisknuté na přední straně novin, pro které pracuje. | Foto: Reuters

Lakičovou, která je redaktorkou vůči vládě kritického listu Vijesti, loni 8. května postřelil před jejím domem muž, který k ní přistoupil. Stalo se to na stejném místě, kde ji už v březnu 2012 surově zbil jiný útočník.

Ředitel centra první pomoci Nermin Abdić bezprostředně po loňském útoku řekl, že Lakičová byla zasažena do nohy a její život není ohrožen.

Zástupce velitele policejního ředitelství v Podgorici Enis Baković na úterní tiskové konferenci řekl, že policie objasnila pokus o vraždu novinářky. Zločin má podle něj na svědomí zločinecká organizace, z níž bylo už zatčeno devět členů, "kteří páchali závažné trestné činy namířené proti životu a zdraví". O motivu útoku ani o případném objednavateli se nezmínil.

Lakičová je už řadu let terčem výhrůžek souvisejících s jejími články, které se často zaměřují na korupci. Před útokem z roku 2012 psala o pašování cigaret, do něhož byli podle ní zapleteni i významní činitelé.

Začátkem roku 2011 Lakičová zjišťovala informace o tom, jestli se v továrně Tara v Mojkovaci v centrální části Černé Hory a v jejím skladišti v obci Donja Gorica vyrábějí a následně pašují falešné značky cigaret. Napsala o tom několik článků, a když se případem začala zabývat policie a prokuratura, začaly chodit výhrůžky. Novinářka mimo jiné napsala, že s těmito ilegálními aktivitami byli spojeni pracovníci policie a Úřadu pro národní bezpečnost.

Kromě pokusu o vraždu Lakičové jsou podle Bakoviče zadržení členové gangu podezřelí i z vraždy osoby blízké zločineckému podsvětí spáchané dva týdny po útoku na redaktorku deníku Vijesti.

Náčelník bezpečnostního centra v Podgorici Milovan Pavičević řekl, že uvedená kriminální skupina měla na více místech metropole pronajaté byty, které využívala k přípravě trestných činů a ke skladování a skrývání pro ně nezbytných věcí a prostředků. Při raziích v Podgorici a Cetinji policisté našli velké množství zbraní a munice, výbušniny a výbušná zařízení, ruční granáty, taktické a komunikační prostředky, rušičky a speciální výbavu k otevírání aut a bytů.

 

Právě se děje

Další zprávy