"Škodí už příliš dlouho". Londýnský starosta a šéf labouristů vyzvali Borise Johnsona k rezignaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2017 18:01
Ministr zahraničí Boris Johnson čelí tvrdé kritice ze strany opozice, k odchodu z funkce ho v neděli vyzvali londýnský starosta Sadiq Khan a šéf labouristů Jeremy Corbyn.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn a londýnský starosta Sadiq Khan v neděli vyzvali britského ministra zahraničí Borise Johnsona k rezignaci. Labourističtí politici poukázali na řadu kontroverzních výroků konzervativního šéfa diplomacie.

Corbyn v nedělním vydání listu Observer napsal, že Johnson svou nekompetentností dostal Británii do svízelné situace a podlamuje její postavení. Khan v BBC řekl, že Johnson urazil Libyi, USA, Španělsko a další země. Johnsona se ve stejném pořadu na BBC naopak zastal jeho vládní a stranický kolega, ministr životního prostředí Michael Gove.

Podle Corbyna Johnson škodí své zemi již příliš dlouho. "Je načase, aby Boris Johnson odešel," sdělil šéf nejsilnější opoziční strany. Johnson "musí odejít", řekl rovněž Khan v debatě televize BBC.

Oba připomněli především poslední kontroverzi kolem Johnsonova výroku o britské humanitární pracovnici íránského původu vězněné v Íránu Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové. Johnson na začátku měsíce řekl, že v Íránu vyučovala žurnalistiku, čímž dal podle Teheránu za pravdu Íráncům, kteří ženu odsoudili za údajný pokus o svržení íránského režimu. Podle rodiny byla Zaghariová-Ratcliffeová v Íránu navštívit příbuzné.

Podle zdroje britského ministerstva zahraničí Johnson hovořil s manželem Zaghariové-Ratcliffeové a měl prý s ním "velmi konstruktivní rozhovor". Richard Ratcliffe se obrátil na britskou diplomacii, aby mu zprostředkovala návštěvu manželky ve vězení.

Michael Gove ve stejném pořadu BBC naopak prohlásil, že Johnson odvádí jako šéf diplomacie "skvělou práci" a popotahován by měl být Írán, nikoli Johnson. "Není žádný důvod, žádná omluva a žádné ospravedlnění pro její věznění a měla by být propuštěna," prohlásil Gove. Írán podle něj pošlapává lidská práva a je mezi státy předním sponzorem terorismu.

Zaghariová-Ratcliffeová si odpykává pětiletý trest, ale Írán obvinění proti ní v říjnu rozšířil a nyní jí hrozí další trest. Podle kritiků mohl Johnson její vyhlídky ještě zhoršit.

Ještě před loňským jmenováním do funkce ministra zahraničí Johnson mluvil například o protibritském zaměření amerického prezidenta Baracka Obamy, protože je keňského původu. V říjnu se zase dopustil kontroverzního výroku na adresu Libye, když komentoval údajný plán tamní vlády proměnit pobřežní město Syrta v druhou Dubaj.

"Jediná věc, kterou musí udělat, je odstranit mrtvá těla, a pak přijdeme," slíbil Johnson za britské turisty a investory.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy