Londýnská podzemní pošta se otevírá po 14 letech. Vláčky na dopisy budou vozit návštěvníky muzea

Reuters Reuters
10. 8. 2017 22:09
Obyvatelé Londýna se po více než deseti letech dočkali znovuotevření slavného podzemního poštovního systému. Změť tunelů a vláčků ovšem nemá tentokrát sloužit pro odesílání dopisů, nýbrž jako muzeum poštovnictví. Celý systém byl dokončen v roce 1913 a nabízel v té době unikátní, plně elektrifikovaný systém podzemních vlaků, který rozvážely poštu po celém městě. Moderní doba SMS zpráv a e-mailů ovšem přinutila Britskou královskou poštu provoz ukončit. Část podzemí se nyní otevřela turistům. Od září budou návštěvníky muzea vozit vlakové soupravy mezi jednotlivými výstavami. Jedná se však pouze o drobný kousek - většina tunelů zůstane návštěvníkům nepřístupná.
Vítejte v londýnském podzemí. Slavná potrubní pošta se po letech znovu rozjede | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy