Provoz na londýnském letišti Gatwick zastavily drony. Zrušen byl i let z Prahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2018 20:36
Provoz na druhém nejrušnějším letišti v Británii zůstává zastaven, protože se nad ním objevily neznámé drony. Podle ředitele letiště Stewarta Wingatea jde o cílenou snahu s úmyslem co nejvíce narušit provoz před vánočními svátky. Kdo za ní stojí a kdy bude provoz obnoven, zatím není jasné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Tohle je velmi cílená činnost, která byla vymyšlena tak, aby uzavřela letiště a přinesla v období před Vánocemi maximální narušení (provozu)," citovala Wingatea televize Sky News. Šéf letiště se všem zasaženým pasažérům omluvil, doufá však, že lidé mají pochopení pro upřednostňování bezpečnosti před vším ostatním.

"Bohužel, stále nejsme v pozici, kdy bychom mohli říci, kdy bude opět bezpečné letiště otevřít. Uděláme to, jakmile to vědět budeme," dodal Wingate. Letiště podle něj úzce spolupracuje s policií a bezpečnostními složkami na vyřešení problému. Na pomoc už byla povolána i armáda.

Uzavírka začala pozdě večer ve středu, kdy byly nad letištní plochou spatřeny dva drony. To se pak opakovalo ve čtvrtek nad ránem i v časných odpoledních hodinách SEČ, informovala na svých internetových stránkách britská zpravodajská stanice BBC. Podle ředitele provozu na Gatwicku Chrise Woodroofea potrvá několik dnů, než se vše vrátí k normálu.

Po tom, kdo drony řídí, pátrá policie. Nejde podle ní o teroristický čin. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové upozornil, že za ohrožování letounu hrozí podle zákona až pětileté vězení.  Letiště nejdříve uvedlo, že policie nemůže drony sestřelit kvůli nebezpečí, které představují zbloudilé kulky. Deník The Guardian ale informoval, že podél ranveje byli přesto rozmístěni policisté s dalekonosnými zbraněmi.

Všechny spoje z letiště Gatwick jižně od Londýna byly zrušeny, což v období před vánočními svátky způsobilo problémy desítkám tisíc lidí. Podle ředitele provozu letiště potrvá několik dnů, než se provoz vrátí k normálu. Ve čtvrtek mělo na Gatwicku přistát nebo z něj odletět 760 letounů převážejících 110 000 cestujících. K 15:30 SEČ údajně letiště zrušilo 246 odletů a 202 příletů.

Letadla mířící na přistání v Gatwicku byla přesměrována jinam v Británii, případně i do Francie nebo Nizozemska. "Člověk by si dokázal představit, že bezpečnostní opatření pro takové případy budou lepší," řekla BBC Kasia Jaworská, která s přítelem letěla ze skotského Glasgowa na Gatwick.

Jejich let byl ale přesměrován na další letiště poblíž Londýna, Luton. Je podle ní divné, že dva drony způsobily uzavírku letiště. Jiní lidé na dlouhé hodiny uvízli v letadlech čekajících na rozhodnutí, kam budou přesměrována. Někteří zaměstnanci letiště Gatwick se sešli s dětmi, jimž uzavírka překřížila cestovatelské plány, aby si dlouhou chvíli zpestřili zpěvem vánočních koled.

Společnost EasyJet, která podle agentury Reuters na Gatwicku provozuje nejvíce spojů, předpokládá, že výpadek bude pokračovat i v pátek.

Kvůli problémům na letišti jižně od Londýna byl ve čtvrtek zrušen i jeden let do Prahy s přistáním v poledne. Dva spoje z Prahy pak nabírají velká zpoždění. "Je to v řádech hodin, ale obě letadla by měla večer odletět," řekl pozdě odpoledne mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Gatwick, který leží asi 50 kilometrů jižně od Londýna, denně obslouží více než 100 000 cestujících. V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že neznámé drony jen těsně minuly přistávající dopravní letadla. Podle britských předpisů nesmějí drony létat ve vzdálenosti jednoho kilometru od letiště a ani výše než 122 metrů nad zemí.

Britské sdružení kontrolorů letového provozu GATCO v reakci na incident na Gatwicku uvedlo, že úřady ignorovaly jeho opakované výzvy zpřísnit předpisy a důsledněji vymáhat jejich dodržování. K situaci se při dnešní tiskové konference se svým polským protějškem vyjádřila i premiérka Mayová: "Zákony ohledně používání dronů jsme již schválili. Teď jde o to, že… aktivita, jíž jsme svědky, je nelegální."

Na pražském letišti zkomplikoval dron provoz například loni v září. Letadla musela být kvůli amatérskému bezpilotnímu aparátu přesunuta na záložní dráhu, pro cestující to ale nepředstavovalo výraznější komplikace. Podobné situace jsou ale podle mluvčího spíše výjimečné. "Nepamatujeme případ, kdy by kvůli dronu musel být uzavřen provoz letiště. Takový případ se v Praze nestal," řekl.

Většina majitelů dronů totiž ochranné pásmo v okolí pražského letiště dodržuje. Ochranné pásmo letišť sahá do vzdálenosti 5,5 kilometru od takzvaného vztažného bodu letiště, který si lze představit jako střed letiště. Obecně platí, že při okrajích zmíněného zhruba pětikilometrového pásma od letiště mohou být stroje lehčí než kilogram provozovány při zemi do výšky 100 metrů. Hranici 300 metrů nad zemí přitom nesmí podle pravidel majitel dronu překročit nikdy, pokud k tomu nemá povolení letových dispečerů, případně provozovatele letiště. Zároveň musí své zařízení řídit pouze na vizuální vzdálenost tak, aby mohl bezpečně zabránit kolizi s jinými létajícími prostředky.

Video: Připomeňte si nouzové přistání vládního letadla s německou kancléřkou Merkelovou v Kolíně na Rýnem

Vládní letadlo s německou kancléřkou Merkelovou nouzově přistálo v Kolíně na Rýnem. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy