Londýnská základka sází na jazyky. Učí jich čtyřicet

bh
17. 3. 2008 8:30
Děti přistěhovalců si tak k sobě lépe najdou cestu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - "Máči," zdraví se v jazyce twi děti nejen v Ghaně, ale i v základní škole Newbury Park na severovýchodě Londýna.

Ve škole, kde tvoří děti z imigrantských rodin až 80 procent žáků, se totiž více než 800 školáků učí alespoň té nejjednodušší konverzaci ve všech jazycích, kterými mluví jejich spolužáci. Celkem je to úctyhodných čtyřicet řečí.

Projekt Language of the Months pedagogové odstartovali před třemi roky. První řečí byla tamilština. "Bylo to ze zdvořilosti. Když máte ve škole 250 tamilských dětí, tak je slušné pozdravit je v jejich rodném jazyce," vysvětlil listu The Independent šéf projektu Joe Debono.

Děti se učí základním zhruba deseti slovíčkům a několika větám formou her a výuka nezabere více než půlhodinu týdně. Jazyky se střídají v měsíčních cyklech, březen je kupříkladu vyhrazen nepálštině.

Kromě velkých jazyků, jako je arabština, čínština nebo urdština, se děti mohou naučit také pár slovíčkům z řečí, které se v londýnském jazykovém Babylónu jeví jako marginální. Patří sem nejen mauritánská kreolština, ale například i slovenština.

Děti imigrantů jsou také mnohdy lépe jazykově vybaveny než jejich angličtí vrstevníci. Zatímco angličtinu rychle zvládají, mnoho z nich mluví slušně i třemi dalšími řečmi. Prošly totiž záchytnými tábory třeba v Německu, Francii nebo Dánsku.

Díky rychlokurzům čtyřiceti jazyků jsou žáci ze základky v Newbury Parku schopné vysypat z rukávu několik desítek pozdravů. "Dětem to dodává sebevědomí a jsou pyšné, že něco takového dokáží," uzavírá Debono.  

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy