Londýnská rarita. Na olympiádě startují otec a syn

Martin Novák Martin Novák
30. 7. 2012 21:45
Abdalláh Rašídí a jeho syn Talál reprezentují Kuvajt ve střeleckých soutěžích

Londýn - Sourozenci už na olympijských hrách startovali mnohokrát, známá je z minulosti také účast manželských párů. Například v Pekingu byli společně česká střelkyně Kateřina Emmons a její americký muž Matthew.

Poprvé v historii je ale olympiáda svědkem startu otce a syna. Do Londýna oba přijeli v jedenáctičlenné kuvajtské výpravě.
Oba jsou střelci. Čtyřiačtyřicetiletý otec Abdalláh Rašídí v neděli a v pondělí nastoupil k závodu ve skeetu, jeho devatenáctiletého syna Talála Rašídího čeká soutěž v trapu.

Abdalláh má zkušenosti už ze čtyř olympiád. Poprvé startoval v roce 1996 v Atlantě. Lepších výsledků ale dosáhl až v Aténách a Pekingu, kde skončil osmý a sedmý.

Má však ve své sbírce medaile z mistrovství světa.

Rašídí junior se dostal do nominace až letos výbornými výkony na mistrovství Asie ve střelbě v Kataru, kde ve své disciplíně získal stříbro. Jinak studuje komunikaci na Kuvajtské univerzitě a jeho trenérem není otec, ale Švéd Tom Alderin.

Střelba je jednou z disciplín, kde mají šanci i sportovci "pokročilejšího věku", a proto není divu, že zrovna tady se první případ olympioniků otce a syna stal skutečností.

Ve skeetu má starší Rašídí velké konkurenty v sousedních arabských zemích. Střelba je tam velmi populární a nyní pětatřicetiletý
Saíd Maktúm, příslušník vládnoucí dynastie Maktúmů v emirátu Dubaj, v roce 2004 vystřílel historicky první olympijské zlato pro Spojené arabské emiráty. Letos patří mezi favority také střelci z Kataru a Saúdské Arábie.

Kuvajtský tým na pátečním slavnostním zahájení.
Kuvajtský tým na pátečním slavnostním zahájení. | Foto: Reuters

Ale zpět ke Kuvajtu. Pikantní je, že samotná účast sportovců z této země byla dlouho ohrožena. Mezinárodní olympijský výbor obvinil tamní vládu z politického zasahování do tamního Národního olympijského výboru, a pohrozil proto Kuvajťanům vyloučením z her.

Vše se urovnalo pouhé dva týdny před zahajovacím ceremoniálem.

V jedenáctičlenné kuvajtské výpravě jsou celkem čtyři střelci a jedna střelkyně. Za pozornost také stojí fakt, že tato konzervativní islámská země poslala na hry plavkyni Faju Sultánovou.

Kuvajtské sportovkyně přitom na olympiádu přijely vůbec poprvé před čtyřmi lety do Pekingu, do té doby země vysílala jen muže.

A když už jsme u otců a synů, nemůžeme pominout ještě jednu londýnskou kuriozitu: V nedělním volejbalovém zápase Argentina - Austrálie nastoupil za jihoamerický tým jako hráč Nicolas Uriarte, zatímco jeho otec Jon Uriarte jako trenér koučoval z lavičky protinožce.

Syn byl šťastnější, Argentina zvítězila 3:0.

 

Právě se děje

Další zprávy