Tři billboardy přímo v Londýně. Příbuzní obětí obřího požáru burcují politiky, inspirovali se filmem

Zahraničí Zahraničí
22. 2. 2018 11:04
Britská policie nepředložila ani osm měsíců po požáru výškového domu na západě Londýna výsledky vyšetřování. Zemřelo přitom 71 lidí.
Grenfell Tower vzplála bleskově, ohnivé peklo nepřežilo 71 lidí.
Grenfell Tower vzplála bleskově, ohnivé peklo nepřežilo 71 lidí. | Foto: Reuters

Londýn - "71 mrtvých," hlásal první billboard. "A stále žádná zatčení?" ptal se druhý. "Jak je to možné?" stálo pak na třetím billboardu před britským parlamentem.

Trojice velkoplošných plakátů nápadně připomínala billboardy ze snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem, který se už pyšní čtyřmi Zlatými glóby a aspiruje i na cenu Oscar. Právě ten inspiroval příbuzné 71 obětí loňského požáru londýnské Grenfell Tower k nezvyklému protestu.

Účastníci iniciativy Spravedlnost pro Grenfell napodobili hlavní hrdinku snímku režiséra Martina McDonagha, matku znásilněné a zavražděné dívky, která se snaží přimět místního šerifa, aby konečně začal jednat. Zatímco ona umístila u silnice za městečkem Ebbing v Missouri tři billboardy s jasným vzkazem, příbuzní obětí masivního požáru přijeli s dodávkami k britskému parlamentu - a nechali politikům na očích svou stížnost.

Pozůstalí totiž cítí stejnou bezmoc jako postava, kterou ve filmu hraje Frances McDormandová. Loni v červnu došlo k nejtragičtějšímu požáru v Británii za několik desetiletí. Podle kritiků ale stále chybí jasný viník a ani se nikdo nesnaží zabránit hrozbě, že se situace může brzy opakovat.

"Osm měsíců po tragédii je záležitost ignorována. V Grenfell Tower zahynulo 71 lidí. A stále žádná zatčení. Stále tu je 297 budov, kterým hrozí vznícení. A stovky přeživších bez domova," stěžuje si iniciativa ve svém prohlášení. "Stále žádná spravedlnost."

Stejně jako hlavní hrdinka snímku, který před pár dny dostal britskou cenu BAFTA za nejlepší film, i pozůstalí po loňském požáru si stěžují na nepochopení a ignoraci. A to nejen od policie.

400 detektivů a tisíc výpovědí

Z vyjádření šéfky londýnské policie Cressidy Dickové vyplývá, že vyšetřovatelé ani letos nebudou mít jasno. Minulou středu uvedla, že detektivové ani zdaleka nemohou předat svá zjištění prokuratuře. A tak požádala ministerstvo vnitra o poskytnutí zvláštních fondů "na několik let".

"Udivilo by mě, kdybychom uzavřeli vyšetřování do dvanácti měsíců," prohlásila. "Jsem si jista, že budeme potřebovat mnohem více času."

Scotland Yard před časem uvedl, že zvažuje obvinění jednotlivců i organizací nebo úřadů. Stále ale neexistuje ani náznak toho, že by nějaká obvinění měla být vznesena.

"Řekli nám, že interní zpráva bude hotová do Velikonoc," uvedla aktivistka z uskupení za Grenfell Tower Yvette Williamsová. "Nic se ale neděje. Chceme znát pravdu. Chceme, aby se zahájilo trestní stíhání. Chceme, aby se lidé ve svých domovech cítili bezpečně," dodává s tím, že úřady si akorát pohrávají s časem a doufají, že vše "nějak zapadne".

Šéfka policistů Dicková se ale brání. Podle ní se vyšetřování v té nejžhavější fázi účastnily čtyři stovky detektivů, povoláni byli dokonce i specialisté z New Yorku.

Vyšetřovatelé už prý mají k dispozici tisícovku výpovědí a dva a půl tisíce důkazů.

Nyní se chystají vyslechnout dalších téměř dva a půl tisíce lidí a více než tři stovky organizací a úřadů, které měly s Grenfell Tower v minulosti něco společného.

Zatím bez podezřelého

Dicková ale zároveň přiznala, že policie dosud nikoho nevyslechla spolu s poučením o jeho právech. To znamená, že u výslechu pořád nebyl nikdo, kdo by byl podezřelý ze spáchání zločinu.

Metropolitní policie nicméně dokončila prohledávání vnitřku vyhořelé budovy, přičemž podrobně prozkoumala 15 a půl tuny sutin.

Čtyřiadvacetipatrová bytová věž Grenfell Tower začala hořet loni 14. června krátce po jedné hodině v noci. Budova byla proti požáru nedostatečně zabezpečena, na což ale nájemníci opakovaně upozorňovali.

Ohnivé peklo spustila patrně závadná lednička v kuchyni jednoho z nájemníků. Jedna strana budovy vzplála takřka naráz, k čemuž přispěly i otevřené instalační otvory v bytových jádrech po rekonstrukci z let 2015 a 2016. Při té byla fasáda pokryta hliníkovými deskami s polyetylenovou mezivrstvou, která rychle hoří.

Video: Nejlepším filmem se dle BAFTA stal snímek Tři billboardy kousek za Ebbingem

Nejlepším filmem se dle BAFTA stal snímek Tři billboardy kousek za Ebbingem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy