Londýn zveřejnil projev královny k válce se SSSR

ČTK ČTK
1. 8. 2013 7:00
Text měla panovnice připravena pro případ, kdy by východní blok napadl Británii
královna Alžběta II.
královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Britské úřady v rámci odtajňování státních archivů zveřejnily emotivní projev královny Alžběty II., jehož text byl v osmdeástých letech minulého století sestaven pro potřeby cvičení civilní obrany.

Řeč, kterou královna samozřejmě nikdy nepronesla, byla součástí branného nácviku pro případ napadení Sovětským svazem a jeho spojenci.

"Všichni víme, že nebezpečí, jemuž dnes čelíme, je mnohem větší, než jaká nás kdy ohrožovala v našich dlouhých dějinách," praví se v projevu.

"Nechť nás ale čekají jakékoli hrůzy, charakter, který nám pomohl dvakrát v tomto smutném století uchránit naší svobodu, bude znovu zdrojem naší síly."

Imaginární řeč byla podle scénáře cvičení pronesena 4. března 1983. Podle agentury AP její obsah dokládá vážnost, s níž britské úřady hodnotily hrozbu jaderné konfrontace.

Americký prezident Ronald Reagan v témže roce označil SSSR za "říši zla" a nechal v Evropě - včetně Velké Británie - rozmístit rakety středního doletu.

Královnin text připomíná sílu Británie v obou světových válkách. "Nyní se toto válečné šílenství znovu šíří po světě a naše statečná země se musí opět připravovat na to, aby přežila veškerá protivenství," uvádí se v poselství.

Alžběta II. v něm vzpomíná na dobu, kdy spolu se sestrou u rádia naslouchala projevu svého otce, krále Jiřího VI., při zahájení druhé světové války.

"Ani na okamžik jsem si nedovedla představit, že tato pochmurná a děsivá povinnost jednou padne i na mě," uvádí se v textu.

Scénář cvičení vychází z bojové situace, při níž Sovětský svaz a jeho spojenci z Varšavské smlouvy podniknou drtivý útok na Británii s použitím chemických zbraní. 

Státy NATO odpovídají "omezeným" jaderným úderem, který přinutí Východ žádat o mír

 

Právě se děje

Další zprávy