Londýn uznal povstalce, Kaddáfího diplomaté musí odejít

ČTK ČTK
27. 7. 2011 21:40
Ambasádu Britové přenechali Přechodné národní radě
Libyjští povstalci jsou už podle Britů oficiálními představiteli země.
Libyjští povstalci jsou už podle Britů oficiálními představiteli země. | Foto: Reuters

* Do textu jsme doplnili informace o novém projevu Muammara Kaddáfího

Londýn - Velká Británie ve středu oficiálně uznala povstaleckou Přechodnou národní radu za jediného legitimního představitele libyjského lidu a vypověděla veškerý zbývající personál velvyslanectví libyjského režimu vedeného plukovníkem Muammarem Kaddáfím.

Ministr zahraničí William Hague vyzval radu, aby velvyslanectví převzala, a oznámil, že Británie v její prospěch uvolní zmrazené fondy z libyjské ropy.

O rozhodnutí vypovědět zbývající personál byl ve středu informován libyjský chargé d´affaires, který byl kvůli tomu předvolán na ministerstvo zahraničí.

Reakce z Tripolisu: Porušujete zákony

Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim podle AFP prohlásil, že tím Británie porušila zákony své země i mezinárodní normy.

Libyjský vůdce se k rozhodnutí Londýna nijak nevyjádřil. V čerstvě zveřejném projevu pouze zopakoval, že je odhodlán vytrvat v boji proti nepřátelům. Sám je prý připraven pro nutné oběti.

"Nemáme strach, porazíme je. Zaplatíme našimi životy, našimi ženami, dětmi. Jsme připraveni na oběti, abychom protivníka porazili," je slyšet ze zvukové nahrávky, která byla odvysílána z města Zlitán. Zlitán leží zhruba 120 kilometrů východně od Tripolisu.

Uvolněné miliardy

Británie už v květnu vyhostila Kaddáfího velvyslance a některé libyjské diplomaty. Teď tam podle agentury AP zbývalo ještě osm pracovníků.

"Vybízíme Přechodnou národní radu, aby jmenovala nového diplomatického představitele, který by převzal libyjské velvyslanectví v Londýně. Budeme se k radě chovat jako ke kterékoli jiné vládě ve světě," řekl ministr Hague.

Zmrazené fondy dělají podle AP 91 milionů liber (přibližně 2,7 miliardy korun).

Británie je jeden z nejaktivnějších členů koalice, která pomáhá povstalcům proti Kaddáfímu. Koalice se přitom kryje s rezolucí Rady bezpečnosti OSN, která hovoří o nutnosti chránit libyjské civilisty před Kaddáfího silami.

Kaddáfí stále ovládá většinu země, povstalci mají v rukou většinu její východní části a menší území na západě. Bojová linie se v poslední době v zásadě nemění.

Francie a po ní také Británie v posledních dnech připustily, že Kaddáfí by mohl po očekávaném svržení zůstat v Libyi, ale nesměl by mít žádnou moc.

 

Právě se děje

Další zprávy