Londýn pošle do Afghánistánu víc vojáků

ČTK, Red Zah
26. 1. 2006 14:56
Londýn – Británie vyšle v nadcházejících měsících do Afghánistánu další asi čtyři tisíce vojáků.
Při afghánsko-pákistánské hranici operují desítky tisíc pákistánských vojáků. Pátrají tam po bojovnících Al-Káidy.
Při afghánsko-pákistánské hranici operují desítky tisíc pákistánských vojáků. Pátrají tam po bojovnících Al-Káidy. | Foto: Reuters

Ministr obrany John Reid před poslanci britského parlamentu upřesnil, že celkový počet příslušníků britského kontingentu v Afghánistánu má dočasně dosáhnout až 5700 mužů. Po vybudování základny se ale opět sníží zhruba o tisíc vojáků na 4700 mužů.

Plně operačního stavu dosáhnou britské jednotky v červenci. Nyní má Británie v Afghánistánu asi tisícovku vojáků.

Bráníme bezpečí Afghánistánu a světa

"Nemůžeme riskovat, aby se Afghánistán stal nanovo útočištěm teroristů. Nemůžeme zanedbat příležitost přinést do této křehké, ale životně důležité části světa bezpečí," prohlásil Reid.

AP připomíná, že své síly v Afghánistánu posiluje i NATO, které operuje v oblasti relativně klidného severu země. Celkový počet příslušníků těchto mírových sil má z původních 9000 příslušníků vzrůst až na dvanáct tisíc.

Aliance bude dohlížet na situaci ve třech čtvrtinách země, oddělené bojové síly pod americkým velením budou pokračovat ve své vojenské kampani proti záškodnickým jednotkám svrženého hnutí Taliban.

USA stahuje část vojáků

Prezident George Bush tento měsíc oznámil, že USA mají ještě letos v úmyslu snížit svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu z nynějších 19 tisíc vojáků o dva a půl tisíce, a to v závislosti na posilování kontingentu NATO.

Británie přebírá velení v kábulském štábu koaličních sil po Itálii v květnu. Podle Reida bude v Kábulu nasazena asi tisícovka britských vojáků.

Británie převezme rovněž velení předsunuté podpůrné základny v Kandaháru na jihu země.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy