Londýn jen předstírá brexitová vyjednávání, domnívají se v EU. Pokrok neočekávají

ČTK ČTK
14. 2. 2019 11:53
Britská vláda jen předstírá, že vyjednává, a nepřichází s žádnými novými návrhy na rozhýbání zablokovaných rozhovorů o brexitu. Tak podle listu The Guardian hodnotí poslední jednání vícero představitelů Evropské unie. Komentátoři nyní očekávají, že minimálně do konce února k žádnému výraznému pokroku nedojde.
Donald Tusk a Theresa Mayová.
Donald Tusk a Theresa Mayová. | Foto: Reuters

V Bruselu a Štrasburku se tento týden konalo další kolo jednání mezi britskými a unijními představiteli. Londýn zastupoval ministr pro brexit Stephen Barclay či šéf úřadu vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington. Žádný hmatatelný pokrok se ale půldruhého měsíce před stanoveným datem brexitu podle všeho nedostavil.

"Předstírají, že vyjednávají, přitom stále neví, co chtějí a jak to chtějí," cituje The Guardian zdroj obeznámený s konverzacemi mezi čelnými představiteli EU. Britové podle této osoby jen "rozviřují prach".

Něco podobného v úterý po setkání se členy britské vlády naznačil koordinátor EP pro brexit Guy Verhofstadt, když na Twitter napsal: "Říkám si, co tato vyjednávání vlastně znamenají…" Podle zdroje The Guardian se tento týden Verhofstadt čtyřikrát Lidingtona na jejich schůzce ptal, co Británie navrhuje, a čtyřikrát prý nedostal odpověď.

Britská premiérka Theresa Mayová uvádí, že chce docílit právně závazných změn v "rozvodové" dohodě s unií, aby rozptýlila obavy některých poslanců v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Od konce ledna, kdy si dolní komora parlamentu vyžádala její nahrazení "alternativními ujednáními", zmiňuje Mayová vícero možností, jediná preferovaná varianta se však zatím nerýsuje.

Ve středu večer jednal s hlavním vyjednavačem EU Michelem Barnierem o aktuálním stavu rozhovorů předseda Evropské rady Donald Tusk. Následně na Twitter napsal, že Londýn stále nepředložil konkrétní návrh řešení. "Žádné zprávy neznamenají vždy dobré zprávy. EU27 stále čeká na konkrétní, realistické návrhy Londýna ohledně prolomení brexitového patu," uvedl.

Tuskův tweet vyvolal kritickou reakci bruselského zpravodaje deníku The Times Bruna Waterfielda, podle něhož je veřejnost svědky "podivné války" a "festivalu nečestnosti". "Obě strany vědí, co chtějí a jak to bude přijato, obě čekají do poslední chvíle. Chystá se toho hodně, ale až pro příští měsíc, což je pochopitelně skutečný důvod, proč se Tusk s Barnierem scházel," napsal.

Vícero komentátorů nyní má za to, že minimálně do konce února k žádnému významnému posunu nedojde a že ústupky jedné či druhé strany možná přinese až summit EU 21. a 22. března, tedy týden před plánovaným britským odchodem z unie.

"V Bruselu žádný podstatný pokrok během února neočekávají. Místo toho unijní činitelé ukazují na březnový summit jakožto moment, kdy je dosažení dohody pravděpodobné, společně s prodloužením článku 50 (lisabonské smlouvy o fungování unie)," uvádí hlavní analytik pro evropské otázky při institutu Eurasia Group Mujtaba Rahman s odkazem na možné odsunutí data brexitu.

Britští poslanci se budou snažit premiérce Mayové zjevnou snahu odkládat klíčová rozhodnutí překazit, avšak úspěch tohoto úsilí není zdaleka zaručený. Velkou otázkou pak zůstává to, jak by šéfka vlády postupovala, pakliže by několik dní před brexitem dohoda stále nebyla schválena a musela by vybírat mezi odkladem odchodu z EU a odchodem bez dohody.

Odpověď v týdnu hledal u nejbližších spolupracovníků Mayové server Politico. V článku s titulkem "Uvnitř mysli Theresy Mayové" však konstatuje, že dnes nikdo neví, "na jakou stranu by předsedkyně vlády skočila". Jeden z jejích nejbližších parlamentních spojenců údajně prohlásil, že to neví ani ona sama.

Video: Přemýšlím o speciálním místě v pekle pro ty, kteří prosazovali brexit, říká Tusk

Tusk: Přemýšlím o speciálním místě v pekle pro ty, kteří prosazovali brexit. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy