Londýn: Není pochyb, že ve vraždě Litviněnka má prsty Moskva

ČTK ČTK
31. 7. 2015 13:32
Bývalý ruský agent byl v roce 2006 ve Velké Británii otráven izotopem radioaktivního polonia. Celá závěrečná zpráva k právě ukončenému britskému vyšetřování bude zveřejněna až ke konci roku.
Alexandr Litviněnko v nemocnici krátce před svou smrtí.
Alexandr Litviněnko v nemocnici krátce před svou smrtí. | Foto: Reuters

Londýn - Rusko bylo bezpochyby zapleteno do vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 v Londýně otráven izotopem radioaktivního polonia.

Uvedl to právník Richard Horwell k závěrům vyšetřování, které v pátek skončilo. Celá závěrečná zpráva má být ale podle agentury Reuters zveřejněna až ke konci roku.

"Důkazy ukazují, že jediným věrohodným vysvětlením je, že ruský stát byl nějakou formou zapleten do Litviněnkovy vraždy," řekl Horwell k britskému vyšetřování, jehož závěry zjevně dál naruší vztahy mezi Londýnem a Moskvou.

Litviněnko obvinil ruského prezidenta

Podle Britů kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co při schůzce v hotelu Millennium s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210.

Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu. Kreml to vždy popíral.

"Lugovoj a Kovtun neposkytli žádnou věrohodnou odpověď na vědecké důkazy a stopy polonia, které za sebou zanechali," zdůraznil Horwell. Poznamenal, že ani jeden z agentů neměl osobní důvod zabít ruského exulanta.

Naopak ruský stát měl podle něj bezpochyby k zabití svého bývalého agenta důvodů mnoho. A to především kvůli tomu, že utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství, že obviňoval Kreml z korupce, že sympatizoval s čečenskými separatisty a že tvrdil, že Putin je pedofil, podotkl Horwell.

Poloniová stopa

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu.

Podle Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili, a v některých případech nejspíš i poškodili zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském "jaderném útoku v ulicích Londýna". Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal poté britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy