Londýn a Berlín zažily obří protesty proti globalizaci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 3. 2009 19:45
Kvůli chystanému summitu G20 se do tří evropských měst sjeli protestanti
Pohlednice ze sobotního Londýna: Protest proti G20. Protest proti chudobě a nerovnostem.
Pohlednice ze sobotního Londýna: Protest proti G20. Protest proti chudobě a nerovnostem. | Foto: Reuters

Londýn - Lidé na prvním místě. To je heslo, se kterým dnes do ulic Londýna vyrazily desetitisíce odpůrců globalizace.

Do britské metropole se protestující sjeli kvůli summitu G20, kam se ve středu chystají nejvlivnější politici včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Protestovalo se také v Berlíně a Frankfurtu.

Demonstranti vyjádřili svůj odpor k mocnostem, které podle nich nijak neřeší chudobu a nerovnost; požadovali naprostý zvrat v ekonomice 21. století.

Slušné podmínky pro všechny

Londýnského pochodu, který vyvrcholil v londýnském Hyde Parku, se zúčastnilo 35 tisíc lidí z několika zemí světa.

"Naše budoucnost závisí na tom, že se bude dělat taková ekonomika, která dopřeje bohatství všem a ve které všichni budou mít šanci na slušnou práci," píše se mimo jiné na stránkách Put People First, které kvůli protestu vznikly. Organizátoři vyzvali lidi z celé planety, aby se k protestům přidali.

Tentokrát je nevyslyšeli jen ochránci přírody a lidé s alternativním způsobem života. Přišli i ti, co obyčejně nosí saka a kravaty. Například Londýnská obchodní komora vyzvala zaměstnance bank v City, aby i oni tentokrát nechali obleky a k protestům se přidali.

V pravé poledne se daly do pohybu také protestní průvody v Berlíně a ve Frankfurtu nad Mohanem. V obou německých městech účast převýšila 20 tisíc lidí.

Německé demonstrace organizovalo antikapitalistické sdružení "Nebudeme platit za vaši krizi". Kromě toho je podpořila také sdružení, která vystupují proti globalizaci, parlamentní strany Levice a Spojenectví 90/Zelení a několik ekologických organizací.

Válka na webu

Policie ve všech městech proto zrušila dovolené a volna mužů zákona. Na každou demonstraci dohlížely tisíce strážníků.

Současně se policisté soustředili i na takzvané sociální weby. BBC uvedla, že sledovali například Twitter, díky kterému si mohou lidé ukládat a číst aktuální data přes mobilní telefony, nebo Facebook. Demonstranti je totiž používají pro koordinování akcí. Mohou tak například na poslední chvíli měnit plány.

Atmosféra protestů však nakonec byla poklidná až rodinná, pochod provázely pochodové kapely a pestrobarevné transparenty. Účastníci pískali, když míjeli sídlo britského premiéra na Downing Street. Připojila se i skupinka anarchistů, kteří ale zůstali izolováni a pod dohledem policie.

Britský ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Miliband, který se setkal s některými demonstranty, v rozhovoru s BBC prohlásil, že "akce, jako je dnešní poklidný protest, jsou součástí naší společnosti".

 

Právě se děje

Další zprávy