Loděnice nezničíme, ujistila EU Poláky

bh
5. 9. 2007 13:30
Místo, kde vznikla Solidarita, nepadne
Foto: Reuters

Štrasburk - Evropská komise nechce zničit místo, kde se zrodila Solidarita, centrum polského odporu proti komunistickému režimu.

"Komise nehodlá gdaňské loděnice zavřít," řekl v úterý před poslanci Evropského parlamentu eurokomisař pro vnitřní trh Charles McCreevy.

"Chtěli bychom nicméně, aby loděnice prošly zásadní a hlubokou rekonstrukcí a aby se staly úspěšnou firmou schopnou soutěžit na trhu EU," zdůraznil.

Ve vzrušené debatě tak uklidnil polské poslance, kteří protestovali proti záměru Evropské komise, aby Varšava vrátila až 1,3 miliardy eur, tedy pomoc, kterou státní loděnice obdržely ze státní pokladny od května 2004, kdy Poláci vstoupili do EU.

Právě to by totiž prakticky znamenalo okamžitý zánik slavných loděnic.

Debata se tak stočila již jen na technické problémy, tedy především na to, zda uzavřít jen jeden nebo dva ze tří posledních skluzů, kterými jsou propojeny suché doky a moře.

Bronislaw Geremek: v Gdaňsku se psala historie. Nezapomínejme.
Bronislaw Geremek: v Gdaňsku se psala historie. Nezapomínejme. | Foto: Aktuálně.cz

Tady se psaly dějiny

Za zachování loděnic lobboval také polský exministr zahraničí Bronislaw Geremek. "Loděnice jsou důležité pro historii Evropy. Tady byly uznány sociální hodnoty, které jsou pro střední Evropu ústředním tématem," prohlásil.

Odborníci ale upozorňují na to, že emotivní slovní přestřelky Polska a EU kolem loděnic jsou bouří ve sklenici vody.

Největší část restrukturalizace, zeštíhlení zaměstnanců loděnic z někdejších 17 tisíc v 80. letech na dnešní tři tisícovky, má totiž podnik již za sebou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy