Mimořádná zpráva

Italové mají kontrolu nad lodí s uprchlíky, pašeráci zmizeli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 12. 2014 23:03
Prvotní zprávy hovořily o tom, že v útrobách lodi se kromě stovek imigrantů ukrývají i ozbrojenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím/Atény - Italská pobřežní hlídka večer převzala kontrolu nad lodí s moldavskou vlajkou, která podle odhadů úřadů převáží kolem 600 uprchlíků, včetně žen a dětí, a to zřejmě ze Sýrie.

Plavidlo patrně včas opustili pašeráci lidí, protože italský výsadek šesti mužů ze dvou vrtulníků nenarazil na žádný odpor, informovala zpravodajská televize Rai News.

Nákladní plavidlo Blue Sky M, které původně mířilo do chorvatské Rijeky, se podle mezinárodního systému automatické identifikace lodí přiblížilo do vzdálenosti několika kilometrů od břehů jižní Itálie.

Pobřežní hlídka pak manévrovala loď od útesů místního přírodního parku nedaleko přístavu Leuca. Z Tarentu jí byl vyslán naproti remorkér, který ji má bezpečně dotáhnout do přístavu Gallipoli. Blue Sky M by tam měla dorazit kolem půlnoci.

Podle italských médií mají tamní úřady podezření, že převáděči lidí, kteří ovládali loď, ji v mezinárodních vodách opustili a nasměrovali ji na italskou pevninu pomocí autopilota. Ze satelitního systému monitorování lodí je patrné, že k případné záchraně osazenstva plavidla byly v oblasti zmobilizovány nejméně tři lodi, které podezřelé plavidlo provázely na vzdálenost několika kilometrů.

Z moldavského plavidla byl několik hodin předtím u řeckého ostrova Korfu vyslán nouzový signál, ale podle řeckých úřadů byla loď technicky v pořádku. S kapitánem komunikovaly podle řeckých médií vrtulník řecké pobřežní stráže i válečná fregata Navarino. Velitel lodi prý ubezpečil, že nemá žádný problém a že směřuje do Itálie. Řecká strana údajně blíže už plavidlo nekontrolovala, protože už opustilo řecké výsostné vody a bylo v mezinárodních vodách.

Nedaleko ostrova Korfu se v neděli nacházel i trajekt Norman Atlantic, na kterém vypukl požár. Za dramatických okolností z něj evakuovali přes 400 lidí a podle posledních informací si nehoda vyžádala 11 obětí. Panují ale nejasnosti ohledně toho, kolik vlastně pasažérů bylo na palubě a počet mrtvých se tak ještě může zvýšit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy