Loď s migranty už týden čeká na povolení zakotvit v Evropě, dochází potraviny a voda

ČTK ČTK
9. 4. 2019 21:15
Loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která minulou středu zachránila na moři u Libye 64 migrantů, stále nezískala povolení zakotvit v některém z evropských přístavů. Situace na palubě se přitom zhoršuje, maltské námořnictvo muselo v úterý evakuovat z plavidla mladou ženu ve vážném zdravotním stavu, na lodi docházejí potraviny a voda. Informovala o tom maltská média a zástupci organizace, která loď provozuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Loď putuje Středozemním mořem už téměř týden a stále nemá kde zakotvit. Koncem minulého týdne její žádost o vylodění migrantů odmítla Itálie, stejně se k věci staví i Malta, poblíž které se nyní plavidlo pohybuje. Oba státy tvrdí, že o osudu migrantů musí rozhodnout Evropská unie jako celek, přičemž o migranty by se mělo solidárně postarat více zemí.

Kapitán lodi v úterý varoval, že nejpozději ve středu dojdou zásoby potravin a vody. Upozornil také na to, že migranti nemají žádné náhradní oblečení, kvůli spaní přímo na palubě byli často promočení a promrzlí a že hygienické podmínky jsou stále tristnější.

"Kvůli špatnému počasí jsme lidi museli přestěhovat do podpalubí. V prostoru určeném pro 20 lidí už od nedělního večera žije 81 osob," uvedl zástupce Sea-Eye Jan Ribbeck. "Někteří z těch lidí mají na sobě stejné oblečení už týdny. To jsou na evropské lodi zcela nepopsatelné podmínky," dodal.

Ze 64 zachráněných je 12 žen, jedno dítě a jeden kojenec. Na lodi je také 17 členů posádky.

Loď se pohybuje v mezinárodních vodách a maltské úřady přislíbily, že potřebné zásoby na loď dopraví. Kromě toho v úterý na ostrov evakuovaly mladou ženu, která trpěla poruchami vědomí a nebylo možné jí na lodi zajistit potřebnou zdravotní péči.

Kvůli sporům o to, který stát má povinnost postarat se o migranty zachráněné ve Středozemním moři plavidly neziskových organizací, často zůstávají lidé na moři i dlouhé týdny. Například na přelomu roku dvě lodi německých neziskových organizací s padesátkou zachráněných čekaly na povolení vplout do přístavu přes dva týdny. Nakonec si tyto migranty přerozdělilo devět unijních zemí včetně Malty, kde lodě nakonec skončily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy