Zvrat? Číňané zachytili signál ztraceného boeingu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2014 8:29
Zda zachycený signál souvisí s hledaným letadlem, zatím není jasné.
Pátrání po malajsijském letadle stále pokračuje.
Pátrání po malajsijském letadle stále pokračuje. | Foto: Reuters

Peking - Lodě a letadla několika zemí míří do oblasti, kde čínské plavidlo zachytilo signály, které by mohly pocházet z černé skříňky ztraceného malajsijského letounu.

 Zda zachycený signál souvisí s hledaným strojem, zatím není jasné.

Informovaly o tom dnes australské úřady, podle nichž se do oblasti přesune i australská loď vybavená detektorem podobných signálů. Přestože se již několikrát objevily stopy po zmizelém letu MH370, žádný fyzický důkaz o místě jeho zřícení se dosud nepodařilo nalézt. 

Důležité vodítko

Šéf australského úřadu koordinujícího pátrání po letounu s 239 lidmi na palubě Angus Houston dnes označil dva akustické signály zachycené čínským člunem za "důležité vodítko", podle něj však neexistuje jistota, že by pocházely z pohřešovaného stroje. Blíže neurčené akustické signály podle Houstona zachytila i australská loď Ocean Shield, která po jejich vyhodnocení zamíří na místo určené Číňany.

Vedle australských letadel a lodě je na cestě k místu označenému Číňany také například britská loď HMS Echo, která rovněž dokáže přijímat signály vydávané černými skříňkami letadel.

Ty jsou vybaveny bateriemi, které vysílají signál zhruba 30 dní. Protože letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března, lhůta pro zachycení jejich vysílání se krátí.

Podle Houstona se nyní pátrací tým zaměří v hledání trosek zaměří na jižní oblast dosud uváděné plochy o obrovské rozloze, kde by se mohly zbytky stroje nacházet. Jedná se o území vzdálené přes 2000 kilometrů jihozápadně od australského přístavu Perth. Celkem 12 letadel a 13 lodí by dnes mělo prohledávat plochu čítající 216.000 čtverečních kilometrů.

Po letadle se dosud nenašly žádné trosky, ale podařilo se přibližně vypočítat předpokládanou dráhu jeho letu. Odchýlilo se od původní trasy z Kuala Lumpuru do Pekingu a zamířilo na západ a pak na jih. Na jeho palubě bylo 239 lidí, mezi nimi přes 150 Číňanů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 16 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy